Poslyšte, s tím Trumpem bude ještě legrace. A tím nemyslím vůbec jeho politiku, ale tu naši.

Nejdřív mu Zeman telefonuje a vypráví něco jako: "Hej, já jsem taky prezident, bro, a tady u nás mi říkají český Trump", a Trump mu na to říká: "Tak to je super, až budeš někdy v D.C., tak se stav, vyfotíme se spolu…" Když budete v travesti show imitovat Ilonu Csákovou a zavoláte jí: "Hele, Ilono, mně tu říkají Csáková", tak vám odpoví něco podobného: "Super, tak až se potkáme třeba někdy v divadle, tak se spolu vyfotíme." Ale to neznamená, že máte automaticky volňásek do divadla.

Inženýr ekonomie Zeman holt neví, jak to v šoubyzu funguje, takže to bere jako oficiální pozvání a hned se s tím jde pochlubit. Věrný mluvka Jiří to na plný céres pouští do éteru a Mynář už pamprezidentovi balí příruční zavazadlo a bookuje letenky - "někdy v dubnu by to šlo… Kmoníček říkal..."

Ladislav Špaček, který je sice kavárník, ale prezidentských návštěv zažil víc než Ovčáček s Mynářem (a Csákovou) dohromady, jemně upozorní, že takhle se návštěvy nedomlouvají. Ovčáček ho za to označí za žvanila, protože on, mluvčí, u toho telefonického rozhovoru byl a moc dobře všechno slyšel.

Do toho pracují kola hradní mašinerie a sdělují lidu, že termín oznámí americká strana tři týdny předem. Národ se strachuje, jestli náhodou ten termín nebude kolidovat s nějakou už naplánovanou akcí, třeba s návštěvou lihovaru na Broumovsku nebo s oslavou na ruské ambasádě, protože v takovém případě by měl Trump peška a se Zemanem by se musel potkat jindy. Ať Američani dají několik termínů, snad se trefí do volného políčka v nabitém kalendáři, když o to tak stojí!

Pak se probere Kmoníček a řekne, že u země naší velikosti to bude spíš tak jako X mínus 4, tedy čtyři dny předem. "Pan prezident Trump měl jet na chatu, ale jeho pes má střevní chřipku, takže zůstávají ve Washingtonu. Jestli to stihnete, tak přileťte za tři dny v půl páté odpoledne, do půl šesté má čas!" A aby to nevypadalo tak blbě, tak prý německá kancléřka, povídal Kmoníček, se to dozvěděla jen osm dní dopředu, je tedy jen dvakrát důležitější než Miloš Zeman. Ve skutečnosti to bylo asi dva týdny předem, ale Hrad má, jak víme od aférky s příletem na pohřeb, vlastní časové pásmo...

Pak si pozve Miloše Zemana na rozhovor Renata Kalenská. Asi nedostala včas notičky, co dostávají Soukup s Mynářovou na Barrandově, tak Zeman neměl příležitost líčit lascivní pasáže o "trestání pohledných zadečků svých sekretářek". Místo toho se ho natvrdo zeptala na chystanou návštěvu a Miloš Zeman, věrný své pověsti skvěle informovaného muže se sloní pamětí, povídal, že "Merkelová to věděla čtyři dny dopředu a jordánský král čekal deset dní v hotelu, než ho Trump přijal." Leda houby s octem, protože jordánský král přiletěl čtyři dny před setkáním a během nich se sešel s viceprezidentem, ministrem obrany a několika kongresmany.

Minulý týden vyjádřili pochybnosti i další, včetně exvelvyslance Schapira. Jenže ten se jistojistě mstí za to, že měl na Hrad dveře zavřené a musel se dostavovat neviditelný, takže to se nebere. Předevčírem pak přišel Respekt se zjištěním, že americká strana nic neplánuje a v dohledné době s nějakým setkáváním nepočítá. Ale Respekt je taky kavárna, takže Hrad se tím nenechá vyrušovat a jede dál.

Hynek Kmoníček se teď stal velvyslancem v USA a předal Trumpovi pověřovací listiny. Neklesejte na mysli, malověrní, je to na dobré cestě, do konce dubna zbývají zbývá jen pár dní, ale ty přece pro státníka velikosti Miloše Zemana stačí! Nějaké menší střevní obtíže Trumpovic psa Kmoníček jistě hravě zařídí...

Už to skoro, skoro bylo! Ale pak si ti proradní Američani radši vymysleli krizi s Koreou, a na Hradě si zase mohou na pár měsíců oddychnout, blamáž se odkládá.

Ale tentokrát to bylo o fous!