Papežovo poselství při jeho návštěvě v Egyptě bylo samozřejmě o lásce k bližnímu, o toleranci a také o tom − jak to tam sám doslova řekl −, že jediným přípustným fanatismem je ten, který se týká charity. Slovo samozřejmě tu je proto, že se takový, řekněme ryze křesťanský, všeobjímající apel od papeže očekává, zvláště pak od Františka. Tedy muže, jenž si získává sympatie svou pokorou, odzbrojující lidskostí, jakož i sociální citlivostí, zejména pak důrazem na boj s chudobou.

Jenže hlava katolické církve nešetřila ani kritikou, která příliš samozřejmá nebyla. Svého hostitele, egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, papež pokáral za porušování lidských práv, zejména svobody slova. V mešitě al-Azhar, patrně globálně nejvýznamnějším centru sunnitské učenosti, vyzval muslimy k co nejdůraznějšímu odmítání násilí. "Jakékoliv násilí páchané ve jménu Boha je pošpiněním jeho jména," uvedl. Tady je ovšem nutno říct, že ani jeho hostitel, šajch Muhammad Ahmad Tájib − "můj přítel", jak ho papež nazval −, na to nemá jiný názor. On i další duchovní z mešity al-Azhar Františka několikrát přerušili potleskem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru