ThinkTank HN: Je správné, že prezident udělil milost Jiřímu Kajínkovi?

Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Soudy rozhodují na základě důkazů. Důkazní materiál zde byl cinknutý již od počátku. Kajínek v soukolí boje dvou policejních mafií. Bylo by zajímavé zjistit, oč tam vlastně doopravdy šlo a také jak daleko a vysoko celý případ vlastně zasahuje.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
S tím případem nejsem podrobně seznámen, jen přes média, takže tam tuším nějaké nesrovnalosti, ale nevím, jak jsou zásadní, proto nemohu říct, zda je milost udělena oprávněně či nikoliv. Druhým tématem je samozřejmě, kdy se to děje a proč právě teď..
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Že by měl pan Kajínek začít s likvidací novinářů, kterou prezident zmínil v Číně? Panu prezidentu Zemanovi nerozumím už vůbec v ničem, ale zrovna na udělení milosti podle svého uvážení má - podle mého názoru - právo.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Už udělil? Vidím dvě věci: 1.Pan Kájínek je ve vězení cca 20 let a po 20 letech by prý mohl požádat o propuštění-milost by tedy byla jiná cesta téhož. 2.Pozorováno skrze média jsou teď dvě kauzy: vládní krize a milost pro Kájínka. Předtím byla jedna.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Pan president, který každou chvíli děsí lidi hrozbou islámských teroristů pro odvedení pozornosti od svých "aktivit" a získání nějakých hlasů (koho netuším?) propustí z vězení člověka, který byl pravomocně opakovaně odsouzen za vraždy.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Je otázkou, co udělali vděční amnestovaní prezidentem Klausem pro svého dobrodince a podobně zůstává otázkou, co (koho) za zadání má vděčně amnestovaný Zemanem. Nad tím vším ovšem trčí nejstrašnější otázka: kdo všechno na tenhle špek skočí?
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Když je teď Zeman odborník na propouštění vězňů, tak bude mít v Číně plné ruce práce. (Slyšel jsem včera u přátel.)
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Lidé si pletou Kájínka s Jánošíkem a pokládají ho mylně za lidového hrdinu. A Miloš Zeman ve snaze dokázat, že i on je "lidový", ačkoliv není, se chce svým voličům zalíbit. Pokud má pochyby o Kájínkově vině, měl by je konzultovat s právníky.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Je mi to moc líto. Nějaký rozumný důvod jednání pana Zemana mi už dlouho schází. Tady může jít jen o jediné. O hlasy z hospody, které pohrdají soudy. Aby bylo jasno, nemám k hospodě záporný vztah, ale politika se v hospodě dá dělat jen omezeně.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Kajínek je případ fascinující obecný lid český,jako kdysi Babinský. Oba ze mně nepochopitelných důvodů vzbuzují v našem lidu perverzní sympatie. Jak lépe za daných okolností převést pozornost lidu od toho,jak se prezident shazuje v oblastech vážných?
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Důvodům nerozumím, protože jsem od prezidenta žádné neslyšel. Jediné, co jsem slyšel, byl odkaz na nespecifikované nejasnosti v případu tohoto regulérního českého gangstera, jehož vinu ani sám prezident (podle ministra spravedlnosti), nezpochybňuje.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Každý takový čin odůvodní jeho předvolební síla, včetně schopnosti proniknout až do ThinkTanku HN.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Proč? Naschvál. Bude tedy příležitost zadat Kájínkovi novou zakázku...
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Zeman to dělá, aby se zalíbil lidem milujícím lidové hrdiny. Někteří Češi Kajínkovi i Zemanovi rozumějí a je jich bohužel dost.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Ve chvíli eskalujícího sporu o prezidentovy ústavní kompetence je tah "vrtěti Kájínkem" dryáčnický.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Obávám se, že skutečné důvody nemají nic společného s případem Jiřího Kájínka. Proč se rozhodl udělit milost právě teď ? Jak to odpovídá přísným kritériím, která si pro udělování milostí prezident sám stanovil?
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Lidské milosrdenství je vždy trochu nespravedlivé, lidská spravedlnost je vždy trochu nemilosrdná. Hájím právo prezidenta udělovat amnestii a milost. Při všem politickém nesouhlasu s Milošem Zemanem nemohu tento krok a priori odmítnout.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Kájínek je pravomocně odsouzený, není důvod si myslet, že neprávem, neumírá, není těžce nemocný. Pokud jeho, pak tedy asi osvobodit všechny. Můj dojem je, že Miloš Zeman létá do Číny, uděluje milosti a dělá všechno možné, je ne to, co by teď měl.
František Fuka
František Fuka
publicista
Je mi to úplně jedno, protože jsem Kajínkovi nikdy nic ošklivého neprovedl. Ale je to od Zemana hezké odvedení pozornosti, tleskám.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru