Mladému, ještě nikdy do žádné funkce nezvolenému politikovi jeho původně zcela nepravděpodobná sázka vyšla. Původně favorizovaný kandidát tradiční pravice se zničil vlastními aférami, tradiční levici zdecimovala bilance její dosavadní vlády a kandidátka krajní pravice zničila své naděje nestátnickým projevem při televizním duelu. Na Emmanuela Macrona se proto mohla usmát štěstěna.

V neděli 7. května voliči rozhodli, že se stane hlavou Francie, druhé největší ekonomiky eurozóny. Na prostranství u pařížského Louvru někteří jeho stoupenci plakali, jiné zalévala vlna nadšení. Ale právě tento nebývalý optimismus bude v následujících týdnech a měsících podroben stejně mohutné zatěžkávací zkoušce. Nejprve při volbách do Národního shromáždění 11. a 18. června, kde hnutí Emmanuela Macrona bude chtít získat poslaneckou většinu, což není v tuto chvíli vůbec jisté, a potom, což je ještě důležitější, při prosazování reformních plánů. Ty sice Francie už léta, ne-li desetiletí potřebuje, ale jeho předchůdci, ať z pravice či z levice, s nimi opakovaně ve velké části společnosti naráželi na odpor.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru