ThinkTank HN: Jaké by bylo nejlepší řešení současné vládní krize?

Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Sedět v klidu u čaje, přemýšlet, modlit se, a příště volit po zamyšlení zodpovědně.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Koaliční strany by si měly někde opatřit trochu zdravého rozumu, dohodnout kompromis - případně i ve věcech personálních - a dovládnout do voleb. Pan Zeman nemusí vymýšlet nic, jen provést, co mu velí ústava. Ono mu to však nedá.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Určitě odvolání Babiše, protože neodstoupil sám - i méně skandálů už by na to mělo stačit. Zeman by měl respektovat Ústavu a Babiše odvolat. Pokud vláda nedostane v PS nedůvěru, pak by měla dovládnout, protože "úřednická vláda" by zase byla SPOZ..
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Pokud Andrej Babiš v pravou chvíli odstoupí a odpoutá se od potápějícího se prezidenta, vyhraje volby se čtyřiceti procenty. A nebude o nic horší, než šíbři z ČSSD a ODS, kteří ruinovali šance ČR více než dvacet let. Problém není Babiš, ale Zeman.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Neříkat tomu krize, ale Babišův zádrhel při vedení firmy a postupovat dle ústavy. Vzhledem k tomu, jak pokračovaly a skončily všechny minulé vrhy vládními činiteli, defenestraci zásadně nedoporučuji, ale některé aktéry bych na smetiště dostal jinak.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Myslím že označení "vládní krize" je zavádějící. Vláda nefunguje o nic lépe nebo hůře než ty předchozí. "Krizí" je Zeman, ale to zase není nic nového. Každopádně: všichni bychom měli pracovat na budoucnosti bez Babiše ve vládě a bez Zemana na hradě.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Tato země ustojí všechna naznačená řešení, vyjdou víceméně nastejno. Mně by se úřednická vláda líbila, ale jen po podpisu antibyrokratického etického kodexu (byl by závazný!) zároveň s tím, že by chod státu začala zjednodušovat.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Každá cynická odpověď znamená, že jsme rezignovali na možnost změny k lepšímu. Stačilo by chovat se čestně a podle ústavy.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Emigrace. Od loňska praktikuji, vřele doporučuji.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Pan prezident by měl: Bez odkladů odvolat pana Babiše (Pasívní sice AB byl, ale vyřkl a udělal věci, které se neslučují s profilem člena vlády. Důvody rostly.). Pak velmi konstruktivně počkat, až se vydohaduje koalice a jmenovat nového člena vlády.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Proč to divadlo rušit, když o jeho aktérech prozradí víc než všechny jejich billboardy a volební programy?
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Andrej Babiš odstoupí ze všech funkcí. Miloš Zeman bude respektovat Ústavu. Občané ČR zváží situaci a ze sebezáchovných důvodů již nikdy nebudou volit ani Miloše Zemana, ani ANO.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Jediné řešení je odchod Andreje Babiše z vlády. A je třeba podniknout všechny možné legální kroky k tomu, aby se zabránilo jeho vítězství ve volbách do sněmovny. Je nutno zabránit nastolení oligarchie.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Nejlepším řešením by asi byl vojenský převrat. Problémem by ovšem mohla být připravenost české armády k akci. Proto si myslím, že Česko může nyní zachránit jenom myslivecký převrat.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Prezident Miloš Zeman by měl zejména respektovat Ústavu místo hraní vlastních politických her. Každopádně vláda i sněmovna nyní budou paralyzované, a proto by nejlepším řešením byly předčasné volby.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Prezident má podle Ústavy odvolat na návrh předsedy vlády jeho ministra, dosloužit svoje volební období a pak se odebrat i se svým komickým mluvčím do nějaké reality show na TV Barrandov.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ministr Babiš by se měl zastydět a odstoupit, protože je podezřelý z okrádání občanů. Prezident Zeman by se měl zastydět a přečíst si ústavu. A ti, kdo je volili, by se měli zastydět a příště je už nevolit.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Přijetí žádosti předsdy vlády o odvolání ministra financí prezidentem republiky. Prezident (jako všichni) má respektovat ústavu a ústavní zvyklosti. Po existujících obviněných musí ministr financí evakuovat svou pozici po dobu vyšetřování.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Zeman musí odvolat ministra financí a měl by přijmout rezignaci i zbytku vlády, pokud ji Sobotka skutečně podá. Poté jmenovat udržovací úřednickou vládu pro krátké období do voleb.
František Fuka
František Fuka
publicista
Státní převrat a vláda vojenské junty.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru