ThinkTank HN: Sobotka přijal návrh na Babišova nástupce v kabinetu, skončila vládní krize?

Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Slovem krize lze snadno pojmenovat dlouhodobý stav české politické scény v posledních cca 10 letech. Možná i déle. Kdy naposledy dovládl jedno volební období stejný premiér, v roce 2002?
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Není. To jsou - podle mého názoru - jen hrátky, aby se vlk nažral a Babiš zůstal celý. Je také otázka, co udělá pan prezident. Ale třeba se voliči vzpamatují a po krizi bude raz dva.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Jde o to, co nazýváme vládní krizí. Samozřejmě boj mezi ČSSD a ANO bude pokračovat minimálně do voleb, ale ty budou zřejmě až v řádném termínu a prezident nebude moci zasahovat do vlády přespříliš - např. jmenováním "úřednické vlády" (rozuměj SPOZ).
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Tato vládní krize končí, pokud prezident bude konat (dle ujednání koalice. a ústavy), odvolá A. Babiše, jmenuje na místo ministra financí pana Pilného a na pozici vicepremiéra se posune pan Brabec. Do voleb již žádná strana nebude chtít destabilizaci
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
To nebyla vládní krize, protože šlo všeho všudy o jedno křeslo a o to, jak moc může Zeman ohýbat Ústavu. Teď se budou do voleb handrkovat a krást si body, takže podobných šaškáren se můžem v budoucnosti nadít znovu.Leda by nyní přišly na řadu pohřby.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Nevidím žádné jasné ukončení krize. Tím by mohl být jen nějaký velmi radikální krok.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Vládní krize zatím neskončila. Pan prezident po cestě dospává, což chápu... Ale mohl dát pokyny... Zvláštní je, že se na Hrad ohlásil AB, jako by chtěl přepískat návrh na odvolání a jmenování podaný ústavně premiérem. Kontumačně výhra pro premiéra!
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Ještě nevíme, co dostal prezident za úkol od Ruska v Číně. Podle mě nebude chtít připustit takovou politickou prohru a vše bude pokračovat až do prezidentských voleb.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
V žádném případě neskončila.
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Desorientovaný volič žádá kvalitní objasnění: 1) zneužívání médií ABabišem 2) manýry a demokratičnost postupů všech účastníků 3) docela poučné divadlo - ano Dušane Třísko - a v čem přesně, s jakým závěrem?
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Vypadá to tak. Ale patříme mezi nejkreativnější národy, také v uplynulých dnech jsme předvedli kreativitu - i v oblastech, kde by se nečekala. Tak uvidíme.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Vládní krize skutečně končí. K hrozící ústavní krizi (s prezidentem odmítajícím konat) zřejmě nedojde (pokud prezident odvolá Babiše a jmenuje Pilného). Obě volební kampaně (do Poslanecké sněmovny a prezidentská) nabudou bohdá obvyklejších obrysů.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Podle mne to nebyla krize ale docela poučné divadlo. Skutečná krize nejspíš vypukne až při sestavování 1. Babišovy vlády.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Není. Rozpory jsou hlubinné, dílčí personální výměna je neřeší. Premiér Sobotka usiluje o zachování politiky jako svébytného demokratického prostoru s pravidly hry. Andrej Babiš by jej nejraději zrušil, komplikuje mu život. Jeho snaha neustane.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Krize českého polistopadového ne-systému se teprve dere na povrch. Hlavní konflikt a porážka ČSSD přijdou - a budou dokonány ve volbách.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Ano, vládní krize skončila jednoznačným vítězstvím premiéra Sobotky. Byl to týden vzrušeného vzepětí všech dobrých lidí a skončí nepochybně tím, že se v novém volebním průzkumu objeví, jak Babišovy preference ještě vzrostly.
František Fuka
František Fuka
publicista
Vládní krize tímto neskončila. Vládní krize buď vůbec nebyla, nebo stále trvá několik posledních let. Záleží na úhlu pohledu.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru