Ministryně školství Kateřina Valachová podala kvůli machinacím s dotacemi ve svém rezortu demisi. Kdo by ji měl v ideálním případě nahradit a vést ministerstvo třeba i po sněmovních volbách?

ThinkTank HN: Kdo by podle vás byl v současné době nejlepší ministr školství?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Chtěl bych, aby to dělal někdo, kdo si nejdřív zajede do Finska, potom do Svýcarska, Belgie, Singapuru, Holandska, Kataru, Irska, Estonska, na Nový Zéland, Barbados a do Japonska a potom to celý okopíruje. (Google - Top 11 best school systems)
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Nakolik vím, dobrou ministryní po dlouhé době byla Kateřina Valachová, a je škoda, že podává demisi. Asi je to po skandálu její náměstkyně slušné, ale bude škilství chybět.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Když už se ministr/yně zase mění, pak někdo, kdo by měl šanci pokračovat i po volbách - v příštích čtyřech letech by měl/a pracovat pro to, aby se vzdělávalo pro 21.století. Svět se mění a škola je jako vždycky. Proto by to neměl/a být učitel/ka.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Odpusťe mi naivitu, ale jediné, co mohu říci, že by to měl být učitel. Někdo, kdo rozumí tomu, co prožívají spousty lidí za katedrou.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Ondřej Šteffl - zakladatel a ředitel společnosti Scio.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Do čela úřadu bych jmenoval někoho, kdo pochopí, že vysokých škol máme asi tak dvakrát víc než dětí se studijními předpoklady, a že víceletá gymnázia jsou opakem inkluze.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Do voleb už nebude čas něco změnit. Nicméně naše školství bohužel od dob Marie Terezie větší progres nezaznamenalo. Proto by do budoucna měl tento resort vést člověk, který chápe, co znamená vzdělání v kontextu 21. století. Za mě pan Ondřej Šteffl.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Divil bych se, kdyby premiér nevyužil nominace pár měsíců před volbami ke zviditelnění stranického kandidáta. Malá je ale šance, že zůstane i po volbách. Na pozici ministra školství (a také zdravotnictví) byla od roku 1990 největší fluktuace...
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Někdo, kdo vnímá nové výzvy pro vzdělanost, tedy: vnitřní motivaci žáků nesvázanou osnovami, domácí, internetové a svobodné vzdělávání, propojenost s praxí a reálným životem, zapojení odborníků, provázanost předmětů... Ale kde někoho takového najít?
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Myslím, že paní ministryně Valachové je škoda. Snažila se upřímně řešit prestiž učitelského povolání. Oba návrhy ČSSD, které kolují, a to na prof. S. Štecha či paní Alenu Gajduškovou, se mi zdají velmi dobré. Jde o odpovědné a v oboru znalé jedince.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Do voleb ten, kdo chodu ministerstva rozumí a nebude se měsíce zaučovat. Dlouhodobě by školství měl vést někdo s porozuměním oboru, energií a vizí bez ohledu na stranickou (ne)příslušnost - Ondřej Šteffl, Jiří Zlatuška, Tomáš Feřtek, Ondřej Kania...
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Tomáš Feřtek nebo Oldřich Botlík. Je potřeba aby bylo vzdělávání otevřené a reagovalo na nové podněty jej zlepšovat.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru