Zvýšené riziko teroristického útoku platí ve Velké Británii už několik měsíců, policie a kontrarozvědka MI5 maří útoky a zatýká potenciální teroristy.

Masakr na koncertě v Manchesteru ukázal, že ne všechny.

Útočník se odpálil po skončení koncertu tři minuty po půl jedenácté místního času. Nikoliv uvnitř haly pro 21 tisíc diváků, ale před vchodem.

Znovu se vrací věčný problém. Na každé akci, kde je velký počet lidí, musí kontroly někde začínat. Za určitým bodem nelze zajistit, aby nikdo nenesl výbušniny či zbraně. Ať už na sobě, nebo v batohu.

Loni v létě se dva teroristé nemohli dostat do budovy letiště v Istanbulu, protože kontrolní rámy začínaly hned za vstupními dveřmi. Tak stříleli ze samopalů před vchodem a pak se odpálili. Zemřelo 45 lidí.

Štěstí měli loni návštěvníci hudebního festivalu v německém Alsbachu. Atentátník měl bombu v batohu. Když se nedostal dovnitř, odpálil se před vchodem do nedalekého baru. Zemřel jen on.

Ačkoliv dosud nevíme, kdo byl atentátníkem z Manchesteru, způsob provedení – výbuch bomby na těle – odpovídá taktice islamistických teroristů. Nedávný pumový útok na autobus s fotbalisty Borussie Dortmund nicméně potvrdil, že s rychlými soudy je třeba být opatrný. Na místě byly nalezeny dopisy jakoby od islamistů. Později se však ukázalo, že skutečný pachatel pouze chtěl, aby jim byl čin připsán. U sebevražedného atentátu je ale takový scénář málo pravděpodobný. Jde o typickou ukázku islamistů motivovaných přesvědčením, že "mučednická smrt" jim otevře cestu do lepšího světa.

MI5 ovšem podle listu Guardian předpovídala hlavně takzvané low-tech útoky. Tedy bodání lidí nožem nebo najíždění automobilem do skupiny chodců. Vyrobit silnou nálož, jako tu z Manchesteru, vyžaduje určité znalosti.

Takže může jít o dílo skupiny nebo jednoho člověka, kteří prošli určitým výcvikem. Nejen v Británii panují obavy, že teror mohou osnovat a páchat navrátilci z válek v Sýrii a Iráku. Zejména ti občané evropských zemí, kteří bojovali za Islámský stát.

Z Velké Británie do jeho řad vstoupilo zhruba 800 mužů, ale i žen. Nejznámější tváří je Mohammed Emwazi alias Jihadi John, který vraždil před kamerou zajatce a zemřel při britském náletu na syrské město Rakka. Atentát v Manchesteru je specifický tím, že mířil na akci s velkou účastí teenagerů. Koncert zpěvačky Ariany Grande, oblíbené mezi "náctiletými."

Jde o první takový útok od roku 2001, kdy se sebevražedný atentátník vyslaný hnutím Hamás odpálil před telavivskou diskotékou Dolphinarium. Usmrtil jedenadvacet dětí, převážně dívek mladších osmnácti let. Masakr byl jedním z důvodů kolapsu izraelsko-palestinských mírových jednání a vedl ke stavbě izraelské bariéry podél západního břehu Jordánu.