Ve svých prohlášeních obvykle dost opatrná německá kancléřka Angela Merkelová po prvním setkání evropských státníků s americkým prezidentem Donaldem Trumpem řekla, že Evropa musí vzít svůj osud do vlastních rukou. To podle všeho znamená spoléhat se méně na Spojené státy a více na sama sebe. Je to správná cesta a jak by to podle vás mělo vypadat?

ThinkTank HN: Měla by se Evropa začít víc spoléhat na sebe a méně na USA?

Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Evropa se musí učit více spoléhat na sebe, avšak ne proti USA, ale spolu s USA. Falešnou volbu „buď Amerika, nebo Evropa“ si nesmíme nechat vnutit. Moudrý medvídek Pú by odpověděl, co chce: „Obojí!“ A pan Trump není Amerika, on brzy pomine.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Evropa by měla mít ministra obrany, jako jakákoliv jiná supervelmoc. Být v dnešní době závislý na něčem tak nepředvídatelném, jako je současný americký prezident, by byla samozřejmě od Merkel nezodpovědnost.
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Oba rodiče mám tuze rád, můžou se stále milovat!
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
NATO je hlavní zárukou pro naši bezpečnost a obranu. Musíme přestart být jeho černým pasažerem. Až posílíme naši obranyschopnost, budeme de facto schopni "na sebe" vice spoléhat. Věřím ale, že transatlantické partnerství není u konce.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Jakékoli společenství se může začít spoléhat především na sebe, pouze pokud si ujasní, čím momentálně je a čím by případně mohlo být.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Evropu bych raději viděl jako rovnocenného partnera a spojence USA než jako závislou na vojenské síle USA. Odpovídá to jejímu počtu obyvatel, území a ekonomickému potenciálu. Jen to vyžaduje Evropu federalizovanou.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ano, samozřejmě. To ale neznamená nutně se vzdalovat od partnerství s USA, nebude-li to nutné. Ale skutečné dobrovolné partnerství je možné pouze při vědomí si vlastní síly, jinak je to vztah závislosti nebo manipulace (z té či oné strany).
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
NATO bez vojenské síly USA není moc představitelné. Zároveň ale NATO nesmí být organizací černých pasažérů. Dlouhodobě upozorňuji na podfinancovanost naší armády. To musíme změnit. Obecně by však Evropa měla být suverénnější a akceschopnější.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Měli jsme to začít dělat už dávno a je dobře, že Donald Trump všem Evropanům jasně ukazuje, že jsme v tom sami. Musíme hájit naše hodnoty, musíme se dokázat bránit sami, a musíme přijmout, že se mění rovnováha ve světě. To poslední nám moc nejde.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Jistě.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Já nemám rád pojem "spoléhat sám na sebe", to je pro mne pojem víry. Nevěřím USA a nevěřím Evropě. Věřím Bohu, ale ptáte-li se, pak by Evropa musí udělat vše pro svou vlastní bezpečnost, vše co může. Mít strategii obrany hodnot. A být partnerem.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Evropská unie by měla mít vlastní společnou plně funkční obranu, operabilní jak samostatně, tak v rámci severoatlantického spojenectví. To by postavilo naše vztahy s USA na racionálnější úroveň. Spojenectví s USA a Kanadou to ostatně posílí.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ano. Vytvoření společné evropské armády je nezbytnost.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ano, je. Každý by se měl spoléhat především sám na sebe. Pomoz si sám a Bůh (a Amerika) ti (možná) pomůže.
František Fuka
František Fuka
publicista
Kazdý stát by se měl spoléhat především sám na sebe. Pokud se kromě toho může spoléhat ještě na někoho jiného, je to příjemný bonus.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Na USA stejně, na sebe více.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru