Když se poprvé setkávají dva vůdci dvou mocností, nabývají symboly na důležitosti. O pondělním setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem to platí obzvláště. Důvodů je celá řada obecných i ryze osobních. Vztahy mezi Paříží a Moskvou nebyly nijak srdečné už od ruské anexe Krymu před třemi lety a od loni zrušené Putinovy cesty do Francie, když Macronův předchůdce François Hollande přirovnal nálety ruských letadel na obklíčené syrské Aleppo, se staly mrazivé.

Emmanuel Macron má také osobní důvody, proč se dívat na ruského prezidenta ostražitě. Vladimir Putin nejspíše podcenil vyhlídky středolevicového kandidáta a před letošními volbami příliš vsadil na dva Macronovy konkurenty, na bývalého premiéra Françoise Fillona a možná ještě okatěji na vůdkyni pravicově populistické Národní fronty Marine Le Penovou. Tu dokonce letos v březnu oficiálně osobně přijal v Kremlu. Toto podání rukou spolu s dosud nevyvrácením podezřením, že ruské tajné služby měly co do činění s kybernetickým útokem na volební centrálu Macronova hnutí, a je pro nového francouzského prezidenta dobrou záminkou, aby si na pondělní přijetí Vladimira Putina přichystal stejně pevný stisk jako pro své první oficiální setkání s americkým prezidentem na konci minulého týdne.

Každý Macronův krok je od jeho volební výhry nanejvýš pečlivě sledován a na mnoha jeho krocích je zřejmé, že s tím i počítá. Od evropských tónů Beethovenovy Ódy na radost při jeho příchodu před voliče, přes francouzskou hymnu na konci setkání s nimi v den voleb až po jízdu ve vojenském vozidle po Elysejských polích. Při všech těchto příležitostech je cítit, že hlava státu si chce nejen udržet kontakt s voliči, ale zároveň i pěstovat status "republikánského monarchy", jak roli hlavy státu od vzniku V. republiky koncipoval její zakladatel generál Charles de Gaulle.

Kulisy setkání s Vladimirem Putinem byly připraveny nanejvýš pečlivě. Ruský prezident byl přijat v sídle francouzských králů ve Versailles, což odpovídalo oficiální zámince k setkání, třísetletému jubileu začátku diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Tato okázalost však byla v ostrém kontrastu k faktickému obsahu. Macronova prezidentská kancelář oznámila, že se jedná o "pracovní návštěvu", aby zdůraznila, proč se Vladimirovi Putinovi nedostalo přijetí v Elysejském paláci.

V článku se dále dozvíte

  • Francouzský prezident Macron má i osobní důvody, proč se dívat na Putina ostražitě.
  • Při setkání si dal záležet, aby dal ruskému prezidentovi najevo, že bude silným protihráčem.
  • Na tahu je nyní Putin.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru