David Rath podal námitku na podjatost senátu Nejvyššího soudu (NS), podle které členové senátu mohou podlehnout vlivu prezidenta a ministra spravedlnosti. NS se v úterý začal zabývat korupční kauzou kolem bývalého středočeského hejtmana, respektive stížností pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Ministr nesouhlasí s tím, že Vrchní soud v Praze kvůli výhradám k odůvodnění odposlechů použitých v případu zrušil verdikt nad Rathem a dalšími deseti lidmi. Rath se úterního jednání osobně účastní, zopakoval svůj názor, že jde o politický proces.

Rath uvedl, že si nemyslí, že by senát byl podjatý přímo vůči němu, ale nemusel by po tlaku prezidenta a ministra spravedlnosti rozhodovat nezávisle a svobodně. "Prezident a ministr, to je prostě jiná síla," uvedl Rath. Doplnil, že prezident je znám svou mstivostí a případné rozhodnutí NS o nesprávnosti postupu vrchního soudu by mohli soudci pocítit. Vyjádření prezidenta bere jako "brutální zásah".

Prezident se v minulých týdnech opakovaně vyjádřil ve smyslu, že zvažuje podání kárné žaloby na tohoto soudce. Soudce Pavla Zelenku kritizoval nejen kvůli Rathově kauze, ale i kvůli dalším případům. "Soudce, který zamítl používání odposlechů, má za sebou celou řadu závažných kauz a já uvažuji o tom, že za sérii těchto kauz, nikoli pouze za to, na něj podám kárnou žalobu," řekl Zeman v dubnu. Tehdy dodal, že chce ale ještě počkat, jak dopadne právě stížnost ministra spravedlnosti.

Ministr podal stížnost v momentě, kdy je celá kauza ještě živá a soudy ještě pravomocně nerozhodly, řekl Rath. Případné rozhodnutí NS tak může podle něj ovlivnit i následné rozhodnutí soudů.

Jednání Nejvyššího soudu pokračuje ve středu v 9:00.