Poté, co na veřejnost pronikly nahrávky dokazující, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah deníku MF Dnes, který v minulosti vlastnil a pak předal do svěřeneckého fondu, se plénum europarlamentu zabývalo riziky možného zneužívání médií v Česku. Před pouhými dvěma či třemi desítkami svých kolegů v ní vystupovali především čeští europoslanci. Debata skončila bez formálního závěru, který se ovšem ani neočekával. Řada vystupujících, včetně zástupkyně Evropské komise Cecilie Malmströmové, uváděla, že v České republice není situace, která by se dala označit za systematické ohrožení demokratického uspořádání země.

ThinkTank HN: Mělo smysl, že se v europarlamentu debatovalo o Babišovi a rizicích zneužívání médií v Česku?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ano, svého času i takovéhle mezinárodní debaty pomohly "deberlusconizaci" italské politiky, třeba se to postupně povede i u nás..
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nevím, jestli z debaty vyplynou - jestli vůbec mohou vyplynout - nějaké praktickém kroky, ale smysl rozhodně měla. Přinejmenším jako připomínka, že nad nestoudnými totalitními tendencemi nelze zavírat oči.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Téměř zcela prázdný sál mluvil za vše. Kolik poslanců tam bylo? Pokud nezávislá média neklamou, tak 25 ze 751. Proč si o sobě myslíme, že jsme o tolik jiní než jiní? Berou např.německé seriály o úplatcích ve stavebnictví (a pod) vzor v Česku?
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Mělo. To zneužívání je do nebe volající. No a když se neozvalo nebe, tak alespoň státy Evropské unie.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Jistě - minimálně to opět zvýší preference Andreje Babiše.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Třeba i Brusel jednou pochopí, že demonstrativně nezávislý novinář pouze odmítá přiznat, na kom, resp. na čem je závislý. A že právě pro toto tajemství některé z nás tak velmi baví sledovat ČT 24.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Smysl to jistě mělo. Protože i sám pan Babiš přesahoval Českou republiku (jako ministr) a také se chystá přesahovat - jako premiér. A účast? Nepodstatné! Poslanci a jejich asistenti sledují jednání na televizních obrazovkách, k hlasování dobíhají...
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Je smutné,že se tu chováme tak,že takovéto pochyby vyvoláváme.To nám pak zbytečně škodí.Na druhé straně,připomínka,že jsme součástí většího demokratického celku a že mu nejsme lhostejní,přispívá k tomu,abychom na základní pilíře demokracie více dbali
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Mělo, protože už nemusíme mít mindrák, že nedosahujeme evropské úrovně. Alespoňněco - ostudu - tedy už tam máme.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Jsem rád, že nejsme odkázáni jen na české státní instituce, a že orgány EU, v tomto případě Evropský parlament hájí i naše práva a svobody.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Rozhodně ano - minimálně jako připomínka, že nežijeme ve vzduchoprázdnu a je na nás vidět i za hranicí.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Smysl to mělo, i když se debata ani nepřiblížila hloubce skutečného problému. Zneužívání médií a novinářů je už dvacet let součástí české politiky, ale vadit začal až Babiš, který se nechal chytit. Ještě horší je ovšem zneužívání české justice.
František Fuka
František Fuka
publicista
Nemělo. Jenom si honili ego.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru