Po sobotním útoku v Londýně vyhlásila premiérka Theresa Mayová otevřený boj teroristům působícím ve Velké Británii. Po úderech islamistických extremistů trvá už od listopadu 2015 výjimečný stav ve Francii. Zvýšená bezpečnostní opatření pociťují lidé i v Německu, Belgii a dalších západních zemích. Má Evropa vůbec nějakou šanci na svém území terorismus potlačit či aspoň ještě více omezit? A jak by to měla udělat?

ThinkTank HN: Má Evropa šanci zastavit teroristy?

Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Snížit riziko ano, zabránit útokům osamělých šílenců/radikálů těžko. Ale pokrok asi nebude ze dne na den. A budeme muset hlídat, aby to nešlo na úkor svobody a demokracie.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Pokračovat jako dosud. Strach a policejní stát je právě to, do čeho se nás radikálové snaží vmanipulovat. Ale změny jsou nutné - např. většina uprchlíků NESMÍ pracovat, protože nemá v EU platné zkoušky. Musí mít rychle možnost pracovat ve svém oboru.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
V Rusku bolševici uskutečnili mezi roky 1900 -1910 na 23000 atentátů, kterým podlehlo přibližně 17000 lidí. ČSSR cvičila azijské a palestinské teroristy a katoličtí teroristé v Irsku si dokonce vybojovali nezávislost. Evropa přežije i tyhle lunatiky.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Jak by to udělala? Samozřejmě, když se něco stane, politici vystoupí a ujistí obyvatelstvo, že se budou starat. Ale co reálně mohou? Nicméně "zavřít ústa" radikálním kazatelům mohou, jen se toho nesmí bát. Ve jménu demokracie je občas třeba jednat...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Vždy tu bude procento psychopatů a asociálů, keří se budou chovat tímto způsobem, ani socialistický koncentrák nezastavil Mrázka nebo Hepnarovou. Žijeme sedmdesát let v míru a tyhle typy se nevyřádí na fotbalových stadionech. Ale není to Srebrenica!
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Nakonec se vlna terorismu zastaví tak, jak tomu bylo u všech minulých vln. Bude to trvat dlouho, deset dvacet let. Mezitím s tím budeme bojovat jako v minulosti se střídavým úspěchem.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Má, ovšem nikoli podle představ našich politiků s policejní a rasistickou mentalitou. Nikoli vyzbrojováním občanstva a střelbou na cokoli, co samozvaní ostrostřelci vyhodnotí jako vhodný cíl.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Nemá. Má šanci některá nebezpečí omezit a uvnitř efektivněji spolupracovat. Je zlá doba. Otevřeně řečeno: Musíme se naučit žít s tím, že pokud nebudou jiní, tak budou vlastní pomatenci, kteří budou ve jménu své představy ochotni ničit životy dalších.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ano, pokud by se stala totalitní zónou, zřekla se svobody a místo v dobro začala věřit ve zlo. V totalitních zemích nemají "obyčejní" teroristé šanci, protože jejich práci přebírá stát, tak jako to bylo u nás do roku 1989.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Mám o tom velké pochybnosti. Vyžadovalo by to velmi nepříjemná opatření... proč se dodnes nezavedla? Nezaregistrovala jsem, že by je někdo navrhl.
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Evropa nemá na vybranou, musí se lépe snažit zastavit teroristy, bez výmluv a lavírování. Rozpoznat zlý úmysl a vůli k činu je výzva moru doby.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Proti útokům vozidly a noži se nelze účinně bránit. Je nutné zaměřit větší pozornost na hlasatele islamistické nenávisti a tvrdě je postihovat. Musíme se také konečně rozhodnout nevpouštět zpět občany EU, kteří bojovali v řadách Islámského státu.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Ano, jistě šanci máme, otázkou je, za jakou cenu. Jaká omezení svobod a způsobu života na sebe v obavách z terorismu přivodíme? Čím větší podzvižení a paniku útoky působí, tím větší povzbuzení pro další útočníky. Dokážeme "keep calm and carry on"?
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Je beznadějné zastavovat teroristy v zemích, kde kvete radikální islamismus. Pro paralyzaci tohoto islamismu by ovšem i EU musela - jako paní Tereza – doznat, že „enough is enough“.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Problém odezní, stejně jako odezněl terorismus anarchistický, baskický, či irský. Pro tuto dobu je prostě vraždění civilistů a "sebeobětování" mezi sebeizolovanou a izolovanou malou menšinou "vykořeněných" v módě.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Fanatiky a nespokojence nejde 100% zastavit nikdy. Ale můžeme být mnohem tvrdší vůči těm, kteří vyvolávají nenávist, můžeme mnohem lépe sdílet informace, a můžeme mnohem více investovat do toho, aby mladí měli před sebou nějakou budoucnost.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ano. Jen je třeba si uvědomit, že jsme ve válce. Nelze žít jako dřív. Teroristé nám výrazně ukázali, že když necháme vše při starém, útokům na civilisty se nezdaří zabránit. Válka s sebou nese drastická a nepopulární opatření, není ale jiné cesty.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Bezpečnostní opatření pomohou u bombových útoků, ale když chce někdo pobodat před smrtí lidi nožem, těžko. Západ musí tlačit na nejvyšší islámské autority, aby jasně řekly, že sebevražedné atentáty jsou proti islámu a pachatel se do nebe nedostane.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
U irského a baskického terorismu se to podařilo, ani nebylo třeba vymlátit všechny Iry a Basky. U decentralizovaného a méně "logického" islamistického terorismu to bude těžší.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Utajeně připravované útoky je těžké předem odhalit. Úspěšnější v tom bývá policejní stát. V Itálii bylo jediné období, kdy byly prakticky eliminovány útoky mafie, Mussoliniho fašismus. Chceme za fyzické bezpečí platit tuto cenu?
František Fuka
František Fuka
publicista
Představme si, že nepoměrná část teroristů je zrzavá. Znamenalo by to, že se mají šmahem odsoudit všichni zrzaví? Ne. Ale mělo by se věnovat více snahy zjištění, proč je nepoměrná část teroristů zrzavá, a třeba by z toho něco vyplynulo.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru