Ani čtvrt století po privatizaci se nedá vyloučit, že soukromí vlastníci firmy budou muset nakonec majetek vracet. Přinejmenším když se přihlásí restituenti a prokážou, že je stát v minulosti obešel.

Tato nepříjemná zkušenost postihla Rybářství Třeboň, největšího českého producenta sladkovodních ryb. Podle pravomocného rozsudku musí státu vrátit šest rybníků. Českobudějovický krajský soud dal totiž v pondělí zapravdu církvi, která namítala, že privatizace rybářství neměla zahrnout její historický majetek.

Bouzov patří státu. Odvolací soud potvrdil zamítnutí žaloby německého řádu

Soud upřednostnil práva restituentů, zatímco současné vedení podniku neuspělo s argumentem, že akcionáři nabyli majetek v dobré víře.

Aby se rybníky mohly vrátit církvi, musí se nejprve převést zpátky pod stát.

Samotná ztráta šestice rybníků by měla na fungování Rybářství Třeboň zanedbatelný vliv, protože společnost jich obhospodařuje více než 480 a ročně vyloví přes tři tisíce tun ryb. Z pohledu firmy je horší, že soudní verdikty celkově zpochybňují privatizaci podniku. Nepřímo také zvyšují šance dalších církevních subjektů, například kláštera cisterciáků z Vyššího Brodu, kteří třeboňské rybáře také zažalovali.

"Rozhodnutí soudu minimálně potvrdilo, že byly privatizovány pozemky, u nichž to zákon výslovně vylučoval. O tom, kdo a jak tyto nezákonnosti v privatizačním procesu způsobil nebo umožnil, mi nepřísluší spekulovat," řekl HN Jakub Kříž, právní zástupce farnosti v Českém Krumlově, která podala žalobu. Společnost Rybářství Třeboň Hld., což je přesný název nástupce bývalého státního podniku, nechtěla verdikt bezprostředně hodnotit. "Počkáme si na písemný rozsudek," uvedl předseda představenstva společnosti Jan Hůda.

Rybářství prohrálo spor už v první instanci loni na podzim. Nynější pravomocný rozsudek by ještě mohlo zvrátit přes Nejvyšší soud, kam může podat dovolání. Šéf společnosti Hůda to nechtěl potvrdit, ale je téměř jisté, že firma tuto možnost využije.

V představenstvu společnosti Rybářství Třeboň Hld. sedí i vlivný jihočeský podnikatel a politik ODS Pavel Dlouhý (jeho manželka Jana je podle loňské účetní závěrky největší akcionářkou s podílem téměř 38 procent). Provázanost firmy s regionální politikou se ukázala loni, kdy společnost proti římskokatolické církvi na tiskové konferenci důrazně podpořil i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Z jeho úřadu také vzešel návrh, aby parlament uzákonil zdanění církevních restitucí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se