Senát se dnes zabývá novelou stavebního zákona, která – bude-li schválena tak, jak prošla sněmovnou – výrazně omezí možnost, aby do stavby dálnic, průmyslových parků a dalších velkých projektů mohly hovořit i nejrůznější ekologické skupiny.

Její předkladatelé jsou přesvědčeni, že stavební řízení se mnohdy táhne řadu let jen proto, že ochránci životního prostředí i různá vlivová uskupení dělají zbytečné obstrukce.

Občanští aktivisté naopak tvrdí, že stát si tím chce jen ulehčit práci, protože již nyní je možné se s podobnými obstrukcemi rychle vypořádat. Pokud prý nebudou moci na stavební řízení dohlížet v takovém rozsahu jako nyní, budou si politici i úředníci dělat, co se jim hodí.

Názory obou táborů shrnují Dušan Kunovský, zakladatel společnosti Central Group, největšího rezidenčního developera v zemi. A Ladislav Miko, ekolog, který v současné době vede Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise.

  • Jediný, kdo nově nebude do stavebního řízení opakovaně zasahovat, jsou různé ekologické spolky často z druhého konce republiky, tvrdí Kunovský.
  • Novela má odstranit legislativní nonsens, kdy jsou zájmy skupin nadřazeny právu vlastníka pozemku.
  • Nikdo přitom nechce bránit lidem z okolí, aby se k výstavbě vyjadřovali.
    Má se omezit právo připomínkovat stavby? ANO - čtěte ZDE

  • Místo abychom trvali na kvalitním výkonu státní správy, rychlém a správném rozhodování v souladu se zákonem, navrhujeme vyloučit ty, kteří na porušování práva poukazují, oponuje Miko.
  • Stavby se přitom často plánují tak, aby někdo vydělal spekulací s pozemky či stavbou samotnou.
  • Nebo je zájem politický, přičemž se záměrně bagatelizují a obcházejí další, zákonem chráněné zájmy.
    Má se omezit právo připomínkovat stavby? NE - čtěte ZDE

            

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru