Média přinesla informaci, že se Bohuslav Sobotka chystá kvůli strmě klesajícím preferencím ČSSD odejít z čela strany. Premiérem by ale zůstal až do voleb. Je to podle vás dobrý nápad?

Měl by Sobotka opustit křeslo šéfa ČSSD?

Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Ať tak či onak, zdá se, že v přímém přenosu sledujeme faktický zánik poslední ze standardních politických stran.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
To je těžké. On je po Špidlovi druhým premiérem ČSSD, kterého i intelektuálové respektují, ale tu stranu jako takovou jen kvůli němu volit nebudou. A zase pro běžného voliče té strany je, stejně jako Špidla, neuchopitelný. Nevím, jestli to má řešení.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Do kopce se nepřepřahá.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Lumíci na tahu zvládnou uplavat až několik kilometrů, s čímž se původně nepočítalo a mělo se za to, že se vrhají sebevražedně do moře...
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Straně, která se namísto jasné politiky vrhne před volbami na mediální triky a hledání viníků není pomoci. Premiér nedokázal zbavit ČSSD starých šíbrů. Výsledkem je pražský puč, budějovická rebelie a tupá chovanština. Kdo by tohle chtěl volit?
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Na výsledek voleb pro ČSSD to nebude mít podstatný vliv. Sobotka udělal nějaké chyby, ale kdo nic nedělá, nic nezkazí. Je ovšem možné, že změna ve vedení by nějaké % přinesla. ČSSD ale nemá kromě vnitrostranických bojů co nabídnout. V tom není sama.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Voliči ČSSD jsou posedlí obavami z Bruselu a z uprchlíků. Na Sobotku názor nezmění. Pomohl by člověk starého socdem stylu, například Středula.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Pokud chce jeho strana uspět ve volbách, pak ano, se Zaorálkem nebo i Chovancem v čele dopadnou lépe. To neznamená, že tito populisté budou dobrými předsedy, naopak - ale dobrého kandidáta dnes ČSSD nemá.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Sobotka po sérii podivných vůdcovských typů zařadil ČSSD mezi respektované demokratické strany. Líbil se mi jeho nenápadný, občanský model vedení strany. Podpořil jsem ho při stranickém puči 2013. Ale něco se stalo a je nutno nést za to odpovědnost.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Ne. Je na to pozdě. Je to poraženecké. Jen ať to dotáhne. Pak ať se vyhodnotí volby, zda v nich strana pod jeho vedením obstála či ne. Nejvyšší oběti už zaplatil doma, tak ať dovede stranu k volbám a hlavně, ať ti za ním ho nekopu do kotníků.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Problém ČSSD je hlubší, než co může tato taktika vyřešit. Opakovalo by to Zemanův nepovedený gambit z roku 2002, ale pochybuji, že to může tentokrát vyjít tak dobře, jako tehdy. Umožnilo by to však decentní dokončení práce této dosti úspěšné vlády.
František Fuka
František Fuka
publicista
Zavání mi to panikou a zoufalstvím, pokud to není vycucané z prstu...
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Pokud ho jako volební tvář strany nahradí Zaorálek, mohlo by to pomoci.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru