Pokud by měla finanční správa kontrolovat všechny korunové dluhopisy, vyšlo by jí to na 600 milionů korun, které by musela vydat na platy úředníků. Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček se tak bránil palbě dotazů poslanců,  kteří chtěli vysvětlit, jak je to s vyšetřováním majitelů dluhopisů.

"Pokud někdo obcházel daňová pravidla, je naším společným zájmem aby daň zpětně doplatili," řekl předseda rozpočtového výboru Václav Votava. Janeček ve sněmovně prohlásil, že analýzu podezřelých subjektů nařídil už v únoru. Finanční úřady se podle něj zaměřily hlavně na dluhopisy, u kterých byla vysoká emise nebo byly jinak podezřelé.

Podle členů rozpočtového výboru se finanční úřady zaměřují ale spíše na malé firmy nebo živnostníky a velcí hráči jsou kontrol ušetřeni. "Když máte peníze na kontrolu antikvariátu, tak je máte i na velké subjekty. Celé volební období tato vláda honí malé ryby a ty velké nechává být," řekl František Laudát.

"Nesouhlasím, že nadržujeme velkým poplatníkům," ohradil se proti kritice Janeček. Poslankyně Kristýna Zelienková po šéfovi finanční správy požadovala, aby přednostně kontroloval případy, ve kterých došlo k velké emisi korunových dluhopisů nebo kde neproběhla jejich veřejná nabídka. Tento požadavek nakonec rozpočtový výbor nepodpořil. Poslanci naopak po Janečkovi budou chtít další průběžné výsledky kontrol do 15. září.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se