V případě brexitu se ještě máme na co těšit. Beztak komplikované rozvodové rozhovory mezi Británií a Evropskou unií budou ještě komplikovanější. Theresa Mayová si hodlá koaličně plácnout se severoirskými unionisty, stranou propagující co nejužší vazbu na Spojené království. Premiérka si dobře spočítala, že bez unionistů by už neměla v parlamentu většinu. O tu její strana přišla v nedávných předčasných volbách.

Vtip je v jednom detailu, na němž se mohou chystaná jednání s Evropskou unií zadrhnout. Unionisté, stejně jako jejich někdejší nepřátelé v podobě proirských nacionalistů vědí, že kýžený klid v jejich severoirské vlasti je dán třeba i tím, jak prostupná je v důsledku Velkopáteční mírové dohody z přelomu tisíciletí hranice s větším zbytkem ostrova, s Irskou republikou. V zásadě to je hranice reálně neexistující, tedy jakoby schengenská, ač ani jedna z obou zemí do Schengenu nepatří. Všichni v Severním Irsku, i včerejší nepřátelé a dnes političtí protivníci, chtějí, aby to takto otevřené zůstalo dál.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?