Bohuslav Sobotka se kvůli strmému propadu preferencí vzdal čtyři měsíce před volbami předsednického křesla v ČSSD, rezignoval i na post volebního lídra. Dokáží Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec přesvědčit voliče, aby straně dali své hlasy?

Pomůže rošáda ve vedení strany sociálním demokratům přitáhnout zpět voliče?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Sociální demokracie přišla o své voliče kvůli svému nápadu o zvýšení daní. Pokud je chce získat zpět, musela by přijít s novým nápadem o radikálním snížení daní. Personální změny ve vedení strany nic nezmění.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Po Chovancově výronu (Kdyby byla spravedlnost, máme 40 %...) a Štěchově socialistickém plánu (OSVČ do montoven) není pochyb o prudkém nárůstu popularity. Ještě by se měli přidat pohraničníci, návrh na znárodnění a vítězství je zajištěno!
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Rošáda figur jim nepomůže. Pomoci by mohly jen svěží, silné, inspirativní myšlenky.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Myslím, že nepomůže. Trojice vedoucích je nečitelná, každý je jiný. Premiér Sobotka i ministr Zaorálek jsou proevropští a prozápadní, od ministra Chovance nevíme, co všechno můžeme čekat, kromě toho že je militantní a nacionalistický.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Podpora ČSSD nejspíš díky populismu pánů Zaorálka a Chovance vzroste, ale mnohem méně, než by strana potřebovala.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Třeba je to marný boj, protože dny standardních politických stran jsou sečteny a vítězit budou už jen Macroni, Trumpové a Babišové.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Pár procent by to hodit mohlo. Zaorálek ať mluví, Chovanec ať řinčí zbrojí, Sobotka ať je neviditelný. Ale lepší řešení (ovšem pohádkové) navrhuje B. Pečinka v Reflexu: kdyby socdem přivábili Středulu a vypustili ho na Babiše, mohli by vyhrát volby.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Rozdělení funkcí, Sobotka premiér, Chovanec šéf strany, Zaorálek volební lídr, to znamená, že strana nemá čitelnou tvář. Je to kompromis stylů a programových zaměření. Obávám se, že je to cesta ČSSD do nezvolitelnosti. Je to cesta pod 5 %.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pochybuju - ale nevím, sociální demokracii jsem nikdy nevolila. Pokud je programem strany jen vládnout - s kýmkoliv a za jakoukoliv cenu - pak se nelze divit, že ta cena není zrovna malá. Ale Bohuslava Sobotky je mi lidsky líto.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Nakonec ano.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Rošáda přítáhne (už se stalo) především jízlivé komentáře. A jestli ten trojzvuk bude pro voliče neodolatelný hlas bájných Sirén? Neradno předvídat. Další střípek do programového rozmělnění a ztráty věrohodnosti mainstreamových politických stran...
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Krach už druhého pokusu o modernizaci sociální demokracie znamená, že tu vyroste jenom další nacionálně-socialistický a populistický subjekt, který bude soupeřit hlavně s komunisty. Triumvirát Zeman, KSČM a "obrozená" ČSSD bude hrozbou demokracii.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Rozhodně ne. Další z kroků, v kterém lze tušit asi záměry autorů ale které se minou účinkem.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Nepomůže. Od koho by chtěli voliče zpět? Od ANO, kam utekli někteří staromilci, kteří rádi slunce, seno a jahody, či tak nějak? Nebo od komunistů? Nevadil Sobotka, ale rozhádaná parta sólistů. Média p. Babiše pohřbívala Sobotku. Pohřbívala ČSSD.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Z hlediska postojů,které bude strana zastávat (jak využije hlasy voličů) byla pro mne "Sobotkova ČSSD" celkem srozumitelná.Representovala to, co strany podobného směrování s Evropě představují.U nového trojediného vedení mi to není vůbec jasné....
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Trochu to může pomoci,ale situaci to nezvrátí.Taktický krok je to v dané situaci správný,i když to připomíná podobný,ale chybný krok Miloše Zemana v roce 2002. Dlouhodobě to sociální demokracii spíše pomůže (na rozdíl od toho, co tehdy udělal Zeman).
František Fuka
František Fuka
publicista
V tuto chvíli už je to celkem jedno...
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru