Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že země je v obecné rovině připravena na přijetí eura a přechod na jednotnou evropskou měnu by zvládla. Měla by Česká republika požádat o připojení k eurozóně již nyní?

Mělo by Česko vstoupit do eurozóny co nejrychleji, či je lepší ještě počkat?

Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Jsem pro přijetí eura, posunulo by to řadu finančních záležitostí, které řešíme příliš pomalu.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Pokud jsme připraveni, pak Euro přijměme co nejdřív. Dokud připraveni jsme. Jestli přijde dvourychlostní Evropa, Euro nám pomůže být v první řadě.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
V Česku se všichni ztrácí čas hypotetickými argumenty pro a proti, na Slovensku máme reálný příklad toho, že euro funguje. A že euro funguje je vidět i na tom, že i v hlubokých jihoamerických pralesích se s ním dá platit.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
O vstupu začnu vážně uvažovat, jen co se někde dočtu cokoli vážného ohledně fiskální, tj. politické unie.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Myslím, že bychom euro mít měli. Nemusíme úplně pořád navazovat na tradice vzpurných husitů a hledat nějaké výjimky a třetí cesty. Jasně že má euro problémy - ale rubl a jüan je snad nemají?
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Z politického hlediska je pro nás euro jednoznačně prospěšný krok. Z ekonomického se necítím dostatečně kompetentní, abych na to měl jasný názor.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Mohli jsme platit a být placeni v eurech už dávno, dřív, než u nás začali zvedat hlavy protievropští populisté. Spojená Evropa není jen projekt ekonomický, jehož symbolem je společná měna, ale i závazek mravní, totiž vzájemná solidarita. Chápeme to?
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Pokud jsme se k tomu zavázali, bylo by dobré tento závazek někdy splnit... Načasování bych nechal na moudrém rozhodnutí ekonomů a politiků, jen bych se přimlouval, aby to rozhodnutí nebylo za strachu, ale z vědomí toho nejlepšího pro nás i Evropu.
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Vyšší růst HDP/os o 1,1 až 1,6% a nižší náklady poplatků o 61 mld Kč, nemluvě o politických předností eurozóny: váhání s přijetím společné měny je neúměrné naší historické a intelektuální zkušenosti. Konvergence, prosperita a návrat zpátky do Evropy jsou snad passé?
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Euro je politický projekt, není to téma čistě ekonomické, ale mnohem složitější. Ekonomicky vzato, u každé otázky máte argumenty „pro“ i „proti“, což platí i o přijetí eura. Máme mít euro? Myslím, že ano: pochybuji ale, že se tak stane do pěti let.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Nepůjde to bez podpory politiků, kteří budou schopni obhájit, že přínosy vstupu do Eurozóny (k němuž jsme se zavázali) převažují nad jeho náklady. V Česku nějak neumíme (či nechceme) říct, čeho hodláme dosáhnout, a pak na tom trpělivě pracovat.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Člověk, který by nepostavil střechu, protože přece už měsíc nepršelo, by byl považován za hlupáka. Přijetí společné evropské měny je strategické rozhodnutí, určující hospodářské a politické směřování země. Váhat se dá v Londýně, ne v Praze.
František Fuka
František Fuka
publicista
Z čisté sobeckých důvodů jsem pro přijetí Eura co nejdříve. Existence České Koruny mi pouze komplikuje život.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Vzhledem k tomu, že Parkinsonova "mez mizícího zájmu" je u mne nastavena mezi jedním tisícem a deseti tisíci korunami, se odpovědi pro jistotu vzdám. Představa, že by se vláda a bankovní sektor řídily mou radou, mě naprosto vyděsila.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
K přijetí eura jsme se zavázali už dávno v přístupové smlouvě. Příští vláda by pro přijetí společné měny konečně měla stanovit termín. V dnešním světě je to bohužel důležité i z bezpečnostního hlediska.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Rozhodnutí mělo padnout už dávno a jeho další odkládání způsobuje ekonomické škody a zvyšuje riziko odsunu ČR na politickou periférii. A pokud bude shoda na tom, že platy mají růst, mohou se během těch 3-5 let přípravy na vstup posunout o kus výš.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Měli bychom vstoupit co nejdříve.Hlavní důvod je politický: nebudeme-li členy eurozóny,budou se nejdůležitější rozhodnutí,která se nás týkají,dělat "o nás bez nás".Ale i ekonomický důvod je důležitý: transakční náklady jsou zbytečné.Čekat nemá smysl.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
K přijetí eura jsme se zavázali vstupem do EU. Schválili jsme to v referendu. Zachovávání koruny tak dlouhou dobu je neseriózní vůči evropským partnerům. V současném dramatickém světě obstojí integrovaná Evropa, a to zahrnuje i jednotnou měnu.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Nová vláda by měla stanovit termín, který bude do roku 2021, tedy v době jejího mandátu.
Jan Bureš
Jan Bureš
hlavní ekonom Patria Finance a člen ekonomického poradního týmu při krizovém štábu
Jsme pro eurozónu ideální kandidát, i tak ale není kam spěchat. Bližší úroveň mezd a cen by pomohla. Může být také dobré takticky vyčkat, až se usadí nové projekty a dořeší staré krize(Řecko). A bez eura bychom dnes ve střední Evropě nebyli sami.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Jsem pro Euro. Když začne někdo šermovat příjmy lidí, dává najevo, že hraje jinou hru. Vzbuzovat představu, že jsme chudáčci, je nechutné. A kdyby se dnes začalo jednat, není to lusknutím prstu. To má svůj čas a tedy i mzdy, a nejen ony, svůj vývoj.
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Přípravu není důvod odkládat. Při dodržení ekonomických kritérií, vstup vyžaduje změnu zákona o ČNB, přijetí smluv o ESM i fiskálním kompaktu a 2 roky stabilního kurzu v ERM II. Vstup jde načasovat v příštích 4 až 10 letech, i podle míry konvergence.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Podle zkušeností s jinými zeměmi se domnívám, že by bylo lepší s eurem ještě počkat.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru