Česká republika je pro Spojené království důležitým obchodním partnerem a objem obchodu mezi našimi zeměmi se v průběhu posledního desetiletí rychle zvětšuje. Neobchodujeme jen s důležitým zbožím, například se stroji, potravinami a auty, zásadní význam pro nás má i obchod s finančními a jinými službami. Londýnské City je světovým finančním centrem, poskytuje služby celému evropskému kontinentu a financuje a podporuje růst a rozvoj, z čehož těží miliony Evropanů. Pro evropský rozvoj a stabilitu je důležité, abychom zůstali blízkými partnery i po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Jako Lord Mayor londýnského City jsem velvyslancem britského finančního sektoru a sektoru služeb a přijíždím do České republiky, abych se setkal s vrcholnými představiteli obchodu a vlády a prodiskutoval s nimi rozvoj těsnějších vztahů mezi našimi dvěma zeměmi. Během mého ročního funkčního období je pro mě navštěvování dynamicky rostoucích ekonomik střední a východní Evropy klíčovou prioritou, takže se těším na debatu o tom, jak můžeme zajistit, aby Velká Británie zůstala Evropě podstatným obchodním partnerem.

Jsem obzvlášť zvědavý na diskusi o finančních technologiích s podnikateli v České republice, až budu v první den své návštěvy zahajovat na toto téma konferenci pořádanou Hospodářskými novinami. V City pracuje v oblasti fintechu víc lidí než v Silicon Valley nebo v New Yorku a já bych rád zjistil, jak bych mohl napomoci posílení vazeb mezi tímto rychle rostoucím průmyslem v Praze a v Londýně. Průkopnické technologické společnosti budou s tím, jak se svět čím dál těsněji propojuje, v nadcházejících letech hnacím motorem globálního rozvoje. Doufám, že si s českými podnikateli budu moct promluvit hlavně o finanční inkluzi, protože výhody, které finanční služby přinášejí, ať už bankovnictví nebo penzijní investice, by měly být k dispozici každému.

Pevně věřím, že londýnské City je pro Evropu přínosem, jelikož poskytuje evropským korporacím neocenitelný přístup k finančnímu kapitálu, čímž jim pomáhá k růstu a rozšiřování jejich podnikání. Londýnské City je jediným globálním finančním centrem v Evropě a funguje tak pro evropské podniky jako vstupní brána na světové trhy. Vím, že nadcházející roky budou vzhledem k odchodu Velké Británie z Evropské unie představovat výzvu, přesto však věřím, že pokračující provázanost s našimi evropskými obchodními partnery včetně těch zde v Praze bude zásadní jak pro Evropu, tak pro Spojené království.

Autor je starostou londýnského City

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru