Česká republika je pro Spojené království důležitým obchodním partnerem a objem obchodu mezi našimi zeměmi se v průběhu posledního desetiletí rychle zvětšuje. Neobchodujeme jen s důležitým zbožím, například se stroji, potravinami a auty, zásadní význam pro nás má i obchod s finančními a jinými službami. Londýnské City je světovým finančním centrem, poskytuje služby celému evropskému kontinentu a financuje a podporuje růst a rozvoj, z čehož těží miliony Evropanů. Pro evropský rozvoj a stabilitu je důležité, abychom zůstali blízkými partnery i po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Jako Lord Mayor londýnského City jsem velvyslancem britského finančního sektoru a sektoru služeb a přijíždím do České republiky, abych se setkal s vrcholnými představiteli obchodu a vlády a prodiskutoval s nimi rozvoj těsnějších vztahů mezi našimi dvěma zeměmi. Během mého ročního funkčního období je pro mě navštěvování dynamicky rostoucích ekonomik střední a východní Evropy klíčovou prioritou, takže se těším na debatu o tom, jak můžeme zajistit, aby Velká Británie zůstala Evropě podstatným obchodním partnerem.

Jsem obzvlášť zvědavý na diskusi o finančních technologiích s podnikateli v České republice, až budu v první den své návštěvy zahajovat na toto téma konferenci pořádanou Hospodářskými novinami. V City pracuje v oblasti fintechu víc lidí než v Silicon Valley nebo v New Yorku a já bych rád zjistil, jak bych mohl napomoci posílení vazeb mezi tímto rychle rostoucím průmyslem v Praze a v Londýně. Průkopnické technologické společnosti budou s tím, jak se svět čím dál těsněji propojuje, v nadcházejících letech hnacím motorem globálního rozvoje. Doufám, že si s českými podnikateli budu moct promluvit hlavně o finanční inkluzi, protože výhody, které finanční služby přinášejí, ať už bankovnictví nebo penzijní investice, by měly být k dispozici každému.

Pevně věřím, že londýnské City je pro Evropu přínosem, jelikož poskytuje evropským korporacím neocenitelný přístup k finančnímu kapitálu, čímž jim pomáhá k růstu a rozšiřování jejich podnikání. Londýnské City je jediným globálním finančním centrem v Evropě a funguje tak pro evropské podniky jako vstupní brána na světové trhy. Vím, že nadcházející roky budou vzhledem k odchodu Velké Británie z Evropské unie představovat výzvu, přesto však věřím, že pokračující provázanost s našimi evropskými obchodními partnery včetně těch zde v Praze bude zásadní jak pro Evropu, tak pro Spojené království.

Autor je starostou londýnského City

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru