Vždycky před volbami politici začnou vykazovat známky mentální nestability. Vulgárně řečeno zblbnou. Dokonce je to zřetelné i v porovnání s normálním mezivolebním stavem, který se sám o sobě vyznačuje velkým surreálnem. Doba předvolební je proto přímo těhotná opravdu podivnými nápady. Namátkou třeba zapomenutý trailer k filmu Zkrocená hora, oprášený coby volební klip koalice Lidovců a Starostů.

Nebo takový pánko Babiš. Jeden den točí zmrzlinu, druhý den prohlásí, že prostě zařídí nižší DPH na kytky, aby je muži kupovali ženám častěji, a třetí den… Cože? No vážně, to řekl.

Sice mu někteří lají za to, že nechce chodit do televizních debat, ale já si myslím, že mediální tým moc dobře ví, že čím míň má pán predseda příležitostí promlouvat nefiltrovaně k národu, tím míň škod napáchá. I když je veden dobrými úmysly, tak se pak jeho lidé zapotí, když vysvětlují, jak že to vlastně myslel. Tedy – většinou si vystačí s pokřikem “Kalousek, Kalousek”, to není třeba vysvětlovat, ale někdy se pustí i na tenčí led.

Mě by třeba zajímalo, kde vezme Babiš ministerstvo pro lidská práva a ministerstvo pro vědu a výzkum, aby je mohl po volbách zrušit. Tento smělý plán odhalil taky ve výše odkázaném rozhovoru. Škoda že se ho tazatelka nezeptala, jak to udělá, když “pro lidská práva” máme pouze ministra bez portfeje (tedy bez ministerstva) a “pro vědu a výzkum” je tak akorát vládní rada, nikoliv ministerstvo...

Přitom se ukázalo, že porazit Babiše v diskusi není problém. Stačil na to dobře připravený asertivní chlápek z lidu, který se nenechal ukřičet a zatlačit do kouta demagogickým plácáním o Kalouskovi a útoky ad hominem… Není divu, že Babiš nechce jít do diskusí. Může stokrát opakovat, že “na to nemá čas, protože maká pro blaho lidu” – ve skutečnosti by ho dobře připravený rétor semlel jako kafemlejnek a demaskoval možná i horší věci, než že ministr financí neví, že tu máme spoustu druhů podnikání ani jaká máme ministerstva.

Na druhou stranu to Babišovi může být šumák, protože jeho průměrný volič takové nuance stejně považuje za podružné, takže i kdyby tam šel, byl by výsledek nulový: ti, co mu fandí, mu budou fandit dál, ti, které děsí, jím budou znechuceni ještě o kousek víc.

Podobný vychytralý plán realizuje i Miloš Zeman. S nikým mluvit nebude, jen bude nezávisle glosovat na TV Barrandov. Do kategorie “nikdo” patří všichni ti, které nemá rád. Včetně takového rakouského prezidenta - ostatně veřejně podpořil jeho protikandidáta, tak je jasné, že si s ním nemá co říct a že bude radši vyřizovat e-maily. Nebo včetně Helmuta Kohla, na jehož pohřeb přijela spousta státníků současných i minulých (za ČR to byl ministr životního prostředí). Dokonce i Trump u něho asi upadl v nemilost poté, co ta návštěva v Bílém domě nějak neklapla. Sice se prý omluvil, ale jeho omluvný dopis v kanceláři asi zařadili do šanonu s nápisem “co už nikdy nikdo neuvidí”, hned vedle Mynářovy prověrky, Peroutkova článku a Ovčáčkovy noblesy. Takže na summit zemí CEE s Trumpem pojede místo Zemana předseda sněmovny Hamáček.

Ostatně prezident má kromě mailů a oslav (nejen) na Hradě spoustu jiné práce. Krom naplánovaného odpočinku a hovorů o Letech musí třeba otevřít naučnou stezku o včelách na Vysočině. Kde tedy v době otevření na jeho přání žádné včely nebyly, protože… no, z nějakého důvodu tam prostě být neměly. Asi aby nezaútočily na prezidentskou limuzínu, která ho po té lesní naučné stezce, speciálně pro tuto příležitost zpevněné štěrkem, vezla, a z jejíhož okénka si u každého stanoviště vyslechl výklad.

Nikoho takové papalášství u Miloše Zemana a jeho party už nepřekvapí. Nikoho nepřekvapí mecheche na Hradě, i kdyby si na zahradní oslavu nechali nanosit židle ze Španělského sálu. Nikoho už nepřekvapí prohlášení, že by dal zakázku na dostavbu Dukovan bez výběrového řízení Rusům. Zkrátka už víme, že Zeman nemá dno, a je to potřeba s ním jen nějak doklepat do konce jeho působení, pokud možno bez ztrát na životech a nezhojitelných šrámů na duši.

Ale do voleb to bude ještě jízda jak na pouťové lochnesce. Nezapomeňte na kinedryl!