Průzkumy volebních preferencí zatím ukazují, že se koalici KDU-ČSL a STAN nemusí podařit překročit desetiprocentní hranici hlasů nutnou pro vstup do sněmovny. Sílí hlasy volající po tom, aby se koalice rozpustila a lidovci kandidovali jen s podporou Starostů, takže by jim pro získání poslaneckých křesel stačilo překročit pětiprocentní hranici.

Měli by lidovci zrušit volební koalici se Starosty a kandidovat do sněmovny jen s jejich podporou?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Průzkumy bych zrušil... Lidi se pak nerozhodují podle sebe, ale podle "šancí". Zajímalo by mne, jak by dopadly volby, před nimiž by žádné průzkumy neprobíhaly. Ta koalice je dobrá a to, jak se KDU-ČSL rozhodne, odpoví na otázku, zda na ni dozrála.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Od samotného začátku všech terapeutických výcviků nás důrazně varovali před udílením jakýchkoliv rad a co se pamatuju, měli pravdu. Věřím, že lidovci i beze mne se rozhodnou. Přál bych nám, aby se rozhodli dobře.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Těžká otázka. Rozum velí předvolební koalici zrušit, srdce a instinkt velí vytrvat. Snad i v tomto případě platí, že odvážnému štěstí přeje.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Nezbývá než vydržet, ledaže by se chtěl nějaký nový lidovecký lídr pustit do bitvy o pětiprocentní hranici.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Jestli lidovci neotočí, tak jsem papež.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Ne, rušit by ji neměli, měli by se věnovat věrohodné image a dobrým vztahům mezi sebou.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Řekla bych, že začít váhat během jízdy po napjatém laně (možná nad propastí) je horší než s odhodláním dojet - i když je otázkou, co jezdce na druhé straně čeká.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Rozhodnutí pro koalici bylo správné, pokud chce KDU překročit svůj stín a nebýt navěky jen stranou oscilující na hranici vstupu do Sněmovny. Možná by však nebylo špatné začít dělat nějakou kampaň, jeden cukrkandlový spot je poněkud málo.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Volební koalice KDU-ČSL a STAN se do Sněmovny dostane bez problémů. Běžné dotazníkové modely průzkumů volebních preferencí je prostě "nemohou vidět". Klídek.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
KDU-ČSL se již rozhodla, takže ústup na slabší pozici bude vnímán jako přiznání porážky před vlastním testem. Podle mne teď nezbývá vedení strany, má-li zůstat důvěryhodným, nic jiného než v nastoupené cestě pokračovat. Věc ještě není docela ztracena
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Obávám se, že žádný průzkum nezhodnotil existenci koalice, která byla snem mnoha obnovných proudů posledních dvaceti let. STAN je fenomén komunální a tam se nepromítají běžné parlamentní průzkumy. Nicméně: Verzi pouhé podpory jistě odpovědně zváží.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Přítomnost KDU ČSL ve sněmovně pokládám za důležitou. Společnou kandidátkou se starosty činí svůj úspěch ve volbách velmi nepravděpodobným.
František Fuka
František Fuka
publicista
Celý koncept toho, čemu se u nás říká "koalice", mi od počátku připadá poněkud zvrácený. I proto bych tuto koalici nikdy nevolil. Ale jak se na to dívají jejich voliči, to je jejich věc a je mi to celkem jedno.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru