Donald Trump, Spojené státy a vlastně celý svět mají za sebou prvních šest měsíců od chvíle, kdy se v Bílém domě vystřídali prezidenti. Za tu dobu se Trump sešel s lídry Evropské unie, Vladimírem Putinem, zavítal na Blízký východ i do Vatikánu. Zatím se mu ale nepodařilo zbavit se podezření, že si od Rusů nechal pomoci ve volební kampani, neprotlačil zrušení Obamacare ani některé své další předvolební sliby. Velká většina jeho voličů však - jak ukázal aktuální průzkum - stále věří, že je pro Ameriku ten pravý. Jak jeho dosavadní působení v roli prezidenta vidíte vy?

Jak byste zhodnotili první půlrok Trumpova působení v Bílém domě?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Vede si celkem slušně, na to, co to je za člověka. Je na něm aspoň vidět nějaká energie. Otázka je, jak si povede v druhém funkčním období.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Netroufám si nic hodnotit jen podle mediálních zpráv - a amerického prezidenta už vůbec ne. Na to bych musela být aspoň nějakou chvíli v USA, vnímat tamější atmosféru, nálady různých lidí. Ale rozhodně nemám pocit, že by poklonkoval před Ruskem.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Jednu výhodu Trump má. Nyní umíme snadněji vysvětlit přátelům z USA, jak je možné, že jsme si my v ČR zvolili takového prezidenta.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Nyní je s 39 procenty nejméně populární prezident v dějinách USA. Dokázal, že umí bořit (TPP, Pařížská dohoda), zdaleka však ne vše (Obamacare), a budování mu zatím nejde, ani těch zdí. A navíc mu kvůli ruské pomoci ve volbách hrozí impeachment.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Nevím, zda se dá soudit podle médií - pravda a mediální pravda jsou rozdílné kategorie. Z médií moc dobře nevypadá. Na druhé straně o Reaganovi se na začátku také říkalo, že je komediant. Kdo ví, co vlastně svět potřebuje. Ve mně ale důvěru nebudí.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Napadají mne slova jako chaos a prakticky žádné výsledky (píši to po dvou dnech strávených ve vládních i jiných institucí v DC a na kapitolu). Zatím ale ani pro svět žádné závažné škody (kéž by to tak zůstalo) - pomíjím Paříž, kde není vše ztraceno.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Vede si obstojně. Považuju ho za lepšího prezidenta než Obamu nebo potenciální prezidentku Clintonovou. Spousta věcí mu nevyjde, jiná spousta ano. Je to americký produkt a myslím si, že volební období spíš dokončí.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Trump nesplnil bláhová očekávání některých politiků, že jim půjde vděčně na ruku, ani nenaplnil ty nejhorší obavy těch, kterým leží na srdci dobré vztahy s USA, že obrátí Ameriku vzhůru nohama. Jinak dostál své pověsti - buldočí styl a ostré lokty.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Skoro tak dobře jako Miloš Zeman, ještě se ale nestačil ožrat.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
To, že americká demokracie unese i blázna s nulovou politickou a sociální inteligencí, se dalo čekat. Ale bolí se na to i jenom dívat. Dopad na republikánskou stranu je zničující.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Donald Trump opakovaně dokazuje, že nemá úroveň ani schopnosti na tak významný úřad. Za to, že jeho působení je o něco méně příšerné, než zpočátku hrozilo, vděčíme pouze síle americké demokracie a jejích institucí.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Nemám iluze, proto mne nepřekvapuje, že se potvrzuje to, co jsem čekal. Včetně vazeb na Rusko. Mne zajímá spíše jeho okolí. Lidé, kteří mají to svědomí uznat konflikt zájmů, odpovědně zvažovat, co prezidentovi nepovolí... To je "Great America again"
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Patřím mezi exoty, kteří s Trumpem spojili pozitivní očekávání, a tak čekám dál, protože nic jiného mi ani nezbývá.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Velké ego. Slon v porcelánu. Odklon od demokracie. Nevyvrácená vážná podezření. A zahrávání si s životy milionů lidí obou Korejí, když on sám nic neriskuje. A zkouška demokratických pojistek USA, které zatím víceméně vydržely a účinně ho brzdí...
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Pokládám Trumpa za člověka nebezpečného. Dosud se nevyjasnila jeho možná závislost na Rusku. Jednal protiústavně. Očekávám impeachment.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Ukazuje se, že jeho taktikou je napřed postrašit a pak získat ústupky přechodem k standardní politice.Do jaké míry bude toto účinné, uvidíme.Zatím mi připadá,že nic moc, ale je to lepší,než jsem čekal. Kontroly a rovnováhy zatím fungují, jak se zdá.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Stále na mě působí spíš jako velkohubý komediant než jako státník, nevážím si ho.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Je to lepší, než jsem čekal, ale žádná sláva. Prostě naráží na realitu a na solidní ústavní mantinely americké demokracie. Občas se mu i něco povede. Zásah v Sýrii, zdravý tlak na členy NATO, projev ve Varšavě... A nemá vůbec špatný tým. Naštěstí.
František Fuka
František Fuka
publicista
Řekl bych, že Trumpovi všechno vychází zhruba tak na 80% toho, jak si to idálně představoval, a své kritiky má naprosto na háku. Je to génius.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru