Evropská komise pohrozila Varšavě, že pokud do měsíce neuvede svoji kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem, mohou být spuštěny sankční procedury. Tamní vládě ovládané národnostně orientovanou, konzervativní stranou Jarosława Kaczyńského vytýká, že si snaží podmanit soudy.

Je správné, že Evropská unie hrozí Polsku sankcemi kvůli chystané justiční reformě?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ano, od toho tu EU především je. Hlídat demokracii je určitě důležitější, než hlídat název na másle :-)
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Ano, už proto, že dění v Polsku má vliv i na občany a právnické osoby z jiných zemí unie.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Ano, je to správné.Nejde o "nějaké rozhodnutí Komise".To, že v Unii existují limity pro zásahy do práva a demokratických principů u členů,rozhodli jejich představitelé,schválili to poslanci a někde referenda.Je povinností Komise dle toho postupovat.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Česká intelektuální elita by mohla připustit, že například s tzv. mečiarismem se Slovensko dokázalo vypořádat i proto, že už ho z Prahy nikdo nemistroval.
Václav Koubek
Václav Koubek
písničkář
Právo a víc než právo.Debolševizace země je naše povinnost.Nedomahatelnost práva,liknavost/ Mašínová dostala zpět zdevastovaný statek za 28 let po "převratu"/neúčinnost a ohybatelnost zákonů...hanba pryč s bolševiky..vyházet ven tu prodejnou chásku
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Je to správné v případě Polska, ale ještě důležitější by bylo, kdyby Evropská komise prováděla stálou evaluaci všech členských zemí, především postkomunistických. Zneužití práva politickou mocí je rozšířené především v zemích Visegrádu.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Je to správné a nutné. Nemůže připustit, aby země, která bohatě těží z výhod členství, ignorovala elementární civilizační rámec společenství, k jehož pravidlům se zavázala. Poláci to své vládě ale nejspíš dlouho tolerovat nebudou.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
V postkomunistických zemích je polská podoba reformy naprosto nepřijatelná, riskantní. Nemáme ve středu Evropy žádnou valnou tradici demokracie. Otázkou je forma. Ve chvíli, kdy se prezident neshodne se svou stranou, mohly být kroky EU opatrnější.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Pokud Evropská komise coby strážce smluv dospěla k závěru, že Polsko svou soudní reformou porušuje unijní právo, musí konat. Je to její povinnost. Závěrečné rozhodnutí ale musí být přijato členskými zeměmi jednomyslně. Bez Maďarska to tedy nepůjde.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Co by to byl za spolek, kdyby pravidla platila jen tehdy, když se to hodí? Pokud máme nějaké společné hodnoty demokratické společnosti, pak by měly být sdíleny. A tam kde nejsou, platí stanovená pravidla - včetně sankcí.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Rozhodně! Neomezenou moc jedné strany nad zákonodárnou, výkonnou a soudní mocí máme odzkoušenou a víme, kam to vede: k ekonomickému, kulturnímu a morálnímu úpadku. Je to nutné v zájmu bratří Poláků.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Komise by to měla dělat v případě všech členských států, měla by být strážcem unijních pravidel. Ale je tu háček: Komise, tedy její členové - jsou politikové a spor o justici v Polsku není jen právní ale také hluboce politický. Je to minové pole...
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Ano. Některé části reformy jsou v rozporu s principem oddělení tří mocí ve státě, a jsou tudíž porušením principů EU a nebezpečím pro demokracii. Problémy však budou s vymahatelností, protože Maďarsko nebude s vynucováním souhlasit a může vše vetovat
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokud někdo nedodrží něco, co předtím dobrovolně podepsal, musí nést následky.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Členství v EU nese nejen benefity, ale také závazky. Jejich neplnění má nějaké konsekvence, v tomto případě sankce ze strany EU. EU není Miloš Zeman, aby si svá pravidla ohýbala podle své aktuální potřeby. Je to v pořádku.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Samozřejmě. K čemu by EU byla, kdyby své členské státy neupozornila na to, kde chybují proti demokracii.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Ano. Princip oddělení soudní a exekutivní moci je jedním ze základů demokracie.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Nezávislost soudů je základním prvkem demokratického systému a snaha PL vlády ovládnout je jde proti základním evropským hodnotám. Proto je dobře, že Evropská unie Polsko tak kritizuje, aktivní ale musí být i PL občané. A je dobře, že jsou...
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru