Policie ve čtvrtek požádala sněmovnu o vydání dvou nejvlivnějších mužů hnutí ANO, Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Stalo se tak jen deset týdnů před volbami, v nichž průzkumy dávají Babišovu hnutí ANO šance na přesvědčivé vítězství. Jak podle vás budou voliči reagovat na to, že chce policie Babiše a jeho pravou ruku Faltýnka obvinit?

Může policejní stíhání ohrozit pozici Andreje Babiše coby jasného favorita nadcházejících voleb?

Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Může ohrozit i posílit a nebo také vůbec neovlivnit. Tady je možné všechno.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Nejspíš nemůže. Do voleb se nic podstatného nezjistí a neprokáže a navíc se AB pokusí využiít celé situace ve svůj prospěch.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Postavit kampaň bez programu a proti jednomu politikovi je asi tak inteligentní, jako když Václav Klaus přišel kdysi s antikomunistickou mobilizací. AB může na ČSSD vytáhnout dvacet podobných kauz. Česká politika k zulíbání.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Může, ale nemusí - naopak, může to vyvolat opačnou reakci. Vypadá to, že spravedlnost není slepá, ale před volbami umí dobře "zaostřit pohled" a vhodně si vybrat. A to je dost nefér.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Policejni stihani je dle toho, co a je o "kauze" známo, bezesporu namístě. Celé to aíe trvá moc dlouho. Ale jak si ho voliči přeberu se ukáže za pár týdnů. Pokud jinak než negativně, byla by to ne moc dobrá zpráva o stavu naší společnosti...
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pozici pana Babiše nic takového neohrozí. Ale ani mu to neprospěje. Dotáhne to na svých 25%, bude chtít vyjednat podporu s komouši nebo Piráty, ani jedno se mu nepovede, otráveně se urazí a vichr dějin ho odfoukne na smetiště.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Kéž by! Ale trestní stíhání do té doby hotové nebude a jaký je rozdíl mezi tím zřejmým faktem, že se ten podvod stal a tím, že ho (konečně!) začala stíhat policie? Fakticky minimální. Než dojdeme k pravomocnému rozhodnutí soudu, budou další volby...
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Může. Ale nemusí.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Teoreticky může. Nicméně tuhle kauzu využijí v kampani všichni hráči, paradoxně i Andrej Babiš, který ji zkusí otočit ve svůj prospěch. Problém je spíš v tom, že do voleb se to určitě nevyřeší a hlavně nevyšetří.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Ne. Je to Chovancova hrubá chyba, kterou by mohl napravit, kdyby Babiše obvinil, že mu přimaloval tykadla a tím znehodnotil plakát. Za to se u nás zavírá (jen si nejsem jist, zda má manželku soudkyni, které by se to přihrálo). Ať žijí Vencelídesovci!
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
To záleží na okolnostech:pluralitu asi nikoli,většinu ano. Může trestně stíhaný předseda vlády po jmenování vlády (zatím bez důvěry Poslanecké sněmovny) kontrasignovat milost prezidenta republiky týkající se právě jeho samotného? O tempora, o mores!
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Může, ale neohrozí.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Situaci mohou Babišovi soupeři zachránit už jen tak, že ho policii nevydají.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nabízí se otázka, co ještě by pan Babiš musel udělat, aby se jeho voličům už konečně otevřely oči. Na druhé straně... jedna kapka je vždycky poslední. Já bych člověka trestně stíhaného pro podvod nevolila.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Babišovi voliči nepovažují deset let starý trik s evropskými dotacemi za něco závažného. Neublíží mu to. Spíš naopak - je to kampaň!
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Může a mělo by. Duchovní počítá s tím, že jsme jen lidé. Sebecvičenější jedinec může dojít na konec svých sil. Andrejovi Babišovi přeju, aby přestal hrát roli spasitele a došel k obrácení. Ne proto, že má být vydán, ale proto, že je to třeba...
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Může i nemusí. Všichni babišovci nejsou fanatici. Podobně jako mnozí bývalí zemanovci už mají Zemana plné zuby, někteří babišovci znechuceně odpadnou a vrátí se k té které tradiční straně. Jiní v něm však, bohužel, spatří pronásledovaného Jánošíka.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Pokud skutečně policie a další instance vznesou obvinění, ne na politickou objednávku, ale podle skutečného stavu šetření, nebude reálně moct Babiš kandidovat, a otázka je, co podnikne jeho hnutí.
František Fuka
František Fuka
publicista
Může, ale neohrozí.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru