Diplomatické tanečky kolem zatím jen slovní šarvátky mezi KLDR a Spojenými státy neberou konce. Nyní se opět ozvala Čína s varováním Pchjongjangu. Pokud by opravdu rozpoutal s USA válku, nemůže počítat s podporou ze strany Pekingu.

Pozadí to má následovné: Čína dodrží závazek daný mezinárodní smlouvou z roku 1961, že Severní Koreji přispěchá na pomoc, byla-li by napadena. Kdyby to však bylo obráceně, tedy že by Kim Čong-un udeřil první, budou se Číňané, aspoň to tedy dávají tímto najevo, na vše jen nezúčastněně dívat zpoza plotu. Či přeloženo do ještě srozumitelnější řeči to znamená, že Čína Kimovi asi připomíná, jak okolíkovaný jeho manévrovací terén je. Dělej si, co chceš, ale válku neuváděj do chodu.

Na první pohled by se zdálo, že bychom za to měli Pekingu zatleskat. Jenže to by bylo hodně unáhlené, vezmeme-li v potaz, že to je právě Čína, kdo severokorejskou krutovládu udržuje při životě tím, jak propustnou nechává vzájemnou hranici pro pololegální obchod se surovinami. Kimův režim si tím zaručuje přísun peněz, který pak obratem z velké části putuje právě na pokrytí výdajů spojených s konstrukcí atomových bomb a balistických raket.

Číně, jak dobře známo, nejvíc vyhovuje nynější stav, kdy má na svém dvorku "spratka", který troufale USA ponižuje tak, jak si to ona sama už z důvodů diplomatické slušnosti nechce dovolit. A zároveň je Jižní Korea coby západní spojenec hostící početné kontingenty americké armády oddělená od čínských hranic právě nárazníkovou zónou v podobě KLDR. Geopolitičtí stratégové v Pekingu se zkrátka chtějí vyvarovat toho, aby Kimův režim padl, protože pak by hrozilo, že se Korejský poloostrov sjednotí třeba jako Německo, a Čína by najednou měla společnou hranici s demokratickým prozápadním státem.

Spojené státy v tuto chvíli také vysílají signály, naoko dost protichůdné. Prezident Donald Trump stále trvá na svých ostrých bojovných řečech o "ohni, jaký svět ještě neviděl", a dokonce se chvástá tím, jak zdokonalil za svých zhruba dvě stě dní v úřadě americký jaderný arzenál – o čemž, dodejme, experti přivolaní americkými médii silně pochybují, to za tak krátkou dobu prý nelze. Ale významní představitelé jeho administrativy naopak apelují na klid (ministr zahraničí Rex Tillerson) a připomínají, že válka je vždy katastrofická, a proto je nutné se jí pokud možno vyhnout (ministr obrany James Mattis).

Což všechno může být záměr ve smyslu cukru a biče. Leč v zásadě je to americké sdělení v jistém ohledu dost podobné tomu čínskému. Pokud si Severní Korea nebude sama začínat, necháme ji na pokoji, neboť jestli něco nechceme, pak regionální válku s potenciálem přerůst v konflikt globálních rozměrů. Bude-li spratek jen hulákat a slovně kopat kolem sebe, aťsi, nám to za válku nestojí.