Vizionář Elon Musk opakovaně varuje před umělou inteligencí. Považuje ji za „nejvážnější hrozbu pro přežití lidské rasy“ a volá po tom, aby její vývoj dostal pevná pravidla. Naopak spolumajitel Facebooku Mark Zuckerberg je přesvědčen, že umělá inteligence v budoucnosti udělá náš život lepším, a jakékoliv regulace odmítá.

Může se výzkum umělé inteligence vymknout lidstvu z rukou? Je třeba ho regulovat?

Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Ano. Ostatně regulován, tedy řízen, manipulován a ovládán je vývoj všeho. Regulovat. V něčem i brzdit. I s tím vědomím, že jednou budou regulovat výsledky umělé inteligence člověka.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Je hodně velké titánství myslet si, že všechno, co má potenciál nás přesáhnout, můžeme zregulovat. Pro nadcházející výzvy potřebujeme ve silný důraz na matematiku a etiku. Pro nás i naše děti je etika v myšlení i konání důležitější než co jiného.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Není potřeba výzkum regulovat, umělá inteligence třeba tu naši přírodní pozitivně překvapí...
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Ano, regulovat její vývoj je třeba, neboť od okamžiku, kdy jej už nebude možné regulovat, jej už regulovat nebude možné.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Jediný způsob, jak omezit riziko, je nevyužívat umělou inteligenci v systémech klíčových pro bezpečnost státu a jeho obyvatel. Jiná ochrana neexistuje - dostatečně rozvinutá umělá inteligence dokáže jistě přijít na cestu, jak každou regulaci obejít.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Výzkum umělé inteligence není potřeba regulovat, protože ta se zreguluje sama. Cítím ale velkou nutnost regulovat vývoj inteligence lidské směrem nahoru.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Já myslím, že na tuhle otázku je pozdě. Umělá inteligence je jen inteligence, kterou jí dal porušený stvořitel (malé s). Když se vymknul on, proč by se mu měla povést jeho umělá kopie. Je jen otázka času... Ať je nám Stvořitel milostiv! A On bude :-)
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
„Kdyby nás umělá inteligence v budoucnosti nechala žít jako kočky domácí, byla by to ta nejmírumilovnější varianta.“ Elon Musk. Vlastně - když o tom tak přemýšlím - o kočky je postaráno docela dobře.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Regulace je určitě potřebná - hlavně debata o věci, kterou budeme muset AI naučit, i když jsme ji už skoro zapomněli: etiku.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Čtěme Bibli: Jakmile byl Adam stvořen,hned porušil Bohem daná pravidla a začal rozeznávat dobré od zlého.Jediný způsob,jak zabránit tomu, aby se stal dalším bohem, bylo ho vyhnat z blízkosti stromu nesmrtelnosti v ráji. Zkoumejme, jak to udělat s AI.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Držím umělé inteligenci palce. Stačí jen zajistit, aby se nespojila s lidskou blbostí, a všechno bude dobré.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Je to pomůcka, už odedávna se používaly např. losy nebo orákula. To se taky leckdy vymklo z rukou. Záleží na lidech, a na skupinových zájmech stojících za nimi, jak se "umělá inteligence" naprogramuje.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Vymknout se může, ale jak regulovat, netuším. Pokud se umělá inteligence "učí" na základě velkého množství dat o lidském chování, utváří se podle jednání většiny a to nemusí být vždy správné. Ostatně ani lidstvo se z historie přiliš nepoučilo.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Jak se reguloval výzkum a vývoj atomu, genetického kódu a dalších velice nebezpečných věcí? Všelijak a bylo to taky k ničemu. Nakonec se toho zmocní armáda (nejen velmocí - viz KLDR) a jednoho krásného dne to napáchá nepředstavitelnou paseku.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Může se vymknout - ne výzkum, ale jeho aplikace. Když se výsledků chopí lidé s nedobrými úmysly. Tady je potřeba být ve střehu. Je to stejné jako s hackery. Někteří využívají své znalosti pro dobro věci, jiní nikoli.
František Fuka
František Fuka
publicista
Již nějakou dobu platí, že umělá inteligence "přemýšlí" způsobem, který je nepochopitelný pro její tvůrce. Od toho je ale ještě hodně, hodně dlouhá cesta k nějaké potenciálně krizové situaci.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Všechno se může vymknout z rukou, ale touha po poznání se nedá zastavit. Pojistkou proti zneužití (čehokoliv) není regulace, nýbrž Kantův "mravní zákon v nás a hvězdné nebe nad námi".
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru