Papaláš je hanlivé označení hlavouna, často veřejného činitele, vlivného a mocného člověka, který se neštítí svou pozici zneužít ve svůj prospěch.

Komunističtí papaláši mívali lepší maso v řeznictví či přednost ve frontě na škodovku. Dnešní zase používají modrý maják v jízdě v koloně či vyžadují extra výhody na sportovních akcch a focení selfies.

Papaláštví je typické také tím, že po ostatních vyžaduje dodržování pravidel chování, která samo dodržovat odmítá; bohužel také tím, že toto chování nelze již podesáté označit jako chucpe, protože další synonyma už není kde brát.

Možná nesouhlasíte s označením Andreje Babiše za papaláše, proto své tvrzení doplním několika příklady z posledních tří let.

Andrej Babiš kritizoval lhaní politiků a v rámci zlepšování politické kultury požadoval jejich okamžité odstoupení z funkcí, a následně pětkrát opakovaně lhal o vlastním problému z minulosti. Známé jako kauza "Čapí hnízdo nevlastním, to patří cizí firmě z holdingu, vlastně nějakým advokátům, vlastně mé rodině".

Andrej Babiš ostře odmítal využívání anonymních akcií ve výběrových řízeních a dotací, aby se ukázalo, že sám opakovaně využil anonymní akcie při žádosti o dotaci. Známé jako kauza "Anonymní akcie v Čapím hnízdě byly legální, přece nenechám obtěžovat (svou firmu z holdingu, advokáty… pardon) rodinu".

Andrej Babiš odsuzoval zneužívání uzavřených veřejných řízení namísto otevřených, a posléze, jako ministr financí, jejich podíl jednacích řízení bez uveřejnění ještě navýšil, včetně politicky nejdůležitějšího systému EET. Známé jako kauzy "Všici kradnú" a "Předražené EET".

Andrej Babiš napsal, zveřejnil a využil morální kodex "Reprezentanta hnutí ANO" k ostranění nepohodlných stranických kritiků, ale při první příležitosti, kdy se morální kodex týkal i jeho samotného, se mu odmítl podřídit. Známé jako kauza "Jsem stíhán za nepolitické chování, ale mě přece Policii ČR vydat nemůžete. Je to kampaň!".

Andrej Babiš s oblibou káže vodu, ale pije víno. Andrej Babiš je papaláš jako z partesu.