Když Hitler napadl Sovětský svaz, Stalin hrál se členy politbyra jednu zvláštní hru. Tvářil se, že se kaje za svůj špatný odhad Hitlerovy politiky, na několik dní se stáhl z veřejného života a podle některých členů tehdejšího vedení komunistické strany nabízel, že rezignuje na své funkce.

Jeho životopisec Radžinskij tvrdí, že tento postup odkoukal od Ivana Hrozného - ruského cara ze šestnáctého století. Ten zase v kritickém roce své vlády předstíral, že je na smrt nemocný. V obou případech mělo chování mocných vládců jediný důvod - mezitímco předstírali slabost, po očku pozorovali své blízké spolupracovníky, tehdy členy politbyra nebo bojary. Kdo naletěl na jejich skuhrání a třeba jen na moment připustil, že snad nesou na vzniklé situaci díl viny, byl brzy nemilosrdně zlikvidován.

Stalinovi druzi však nebyli žádná béčka - vždyť dokázali přežít Zinověva, Kameněva, Bucharina i celý Velký teror, během kterého probíhalo tisíc poprav denně. Zoufale Stalina prosili, jen ať zůstane v jejich čele. Ten se tedy po dlouhém přemlouvání nakonec nechal přesvědčit.

Podobně zdravé instinkty projevili včera poslanci hnutí ANO. Jen tak si lze vysvětlit, že se nikdo z nich neodvážil hlasovat pro Babišovo vydání, ačkoliv pro něj hlasoval Babiš sám! Strach z toho, že si velký vůdce bude pamatovat, kdo o něm projevil byť jen stín pochybností, panuje v hnutí velký. U některých je to sektářská ztráta kritického myšlení, u jiných vypočítavost - vždyť každý vidí, jak dopadl někdejší Babišův apologeta Komárek. Chválil příliš neobratně a příliš ho jeho ego tlačilo do popředí, na kandidátce už není.

Zeman - Severní Korea české politiky

Svým včerejším výrokem o tom, že se raději vzdáme miliard z EU, než abychom přijali nějaké migranty, přispěchal Babišovi na pomoc Miloš Zeman. Zeman je mistrem v pronášení podobných hlášek, které může MF Dnes dát na titulku vždy, když má její majitel potíže. Miloš Zeman je tak Severní Koreou české politiky.

Číně se Severní Korea hodí z jediného důvodu - vždycky je dobré, když v domě vedle vás žije ještě větší sígr. Dokud bude Miloš Zeman hrozit referendem o vystoupení z EU, Babiš vedle něj vypadá pořád jako rozumný politik. Až Zemana na Hradě nahradí nějaký slušný člověk, předseda hnutí ANO se stane největším exotem české politické scény. A začne to docházet i těm, kteří v něj dosud vkládají naději.

Většina Čechů neví

Podle nezávislého průzkumu veřejného mínění polovina občanů České republiky neví, koho vlastně bude volit, a rozhodnou se těsně před volbami. Jako místopředsedu hnutí Nevím mě to samozřejmě těší. Bohužel jen do té míry, do jaké je hnutí Nevím vtip - přičemž ve volbách se hraje o budoucnost.

Přiznám se, že i já mám v sobě silnou názorovou inkonzistenci, co se Andreje Babiše týče. Někdy, když si přečtu stopadesátýpátý antibabišovský článek na portálu Forum 24 bývalého šéfredaktora Blesku Šafra, si říkám, že by ten chlápek měl dostat šanci. Ať je premiérem, ať si sestaví vládu a ať se konečně tahle země pohne nějakým směrem.

Vždyť je to tu už jako v blázinci! Neustále řešíme Zemana, Babiše a migrační krizi a přitom platy českých učitelů jsou nejnižší ze všech 28 zemí Evropské unie. A přitom je úplně jasné, co máme udělat. Pokud se nám nepodaří tuto zemi proměnit ve svobodnou, digitálně propojenou společnost s bohatou a silnou ekonomikou, tak nebudeme za patnáct let
mít nejen na platy učitelů, ale ani na důchody - což není žádné strašení, přiznává to i současný ministr financí Ivan Pilný za hnutí ANO. A uvědomme si, že pokud bychom teď zvedli platy učitelů o padesát procent, efekt se projeví až za pět let, až se pro to povolání rozhodnou a pedagogickou fakultu vystudují ti, kterým to dnes ten mizerný plat
nedovolí. A dalších pět let potrvá, než ze škol vyjdou noví studenti. A dalších pět let, než vybudují firmy. Patnáct let před námi! A my se teď hádáme o kravinách.

V takovou chvíli si říkám - ano, Bureš udával kontrarozvědce (i když říká, že ne), ale je to dnes důležité? Ano, byl v KSČ v době po okupaci sovětskou armádou, ale je to dnes důležité? Hnízdo - ano, ukradl evropské dotace, ale vždyť kolik takových penzionů bylo za ně postaveno. Myslím si, že Babišovi voliči jsou jak holka, která žije na malém městě, kde kolem sebe vidí jen spoustu kecálistů a neschopných týpků - a pak se objeví nějaký pologauner v silném autě a ona jde za ním, protože to je pořád lepší než to bláto, co vidí okolo sebe. Hlavně už, aby skončilo to čekání!

A čekat na to, až se věci konečně začnou hýbat nějakým směrem, nechtějí ani lidé, kteří budou ANO volit. Proto předvídám, že současná kauza nebude mít na voličské preference tohoto hnutí/strany/holdingu negativní vliv. Vždyť kdo jim nabízí jinou variantu? Lidový strýc Zaorálek? Mudrující profesor Fiala? Vyvažující lidovci? Nevinný Kalousek?

Bohužel - jsme takoví, jací jsme, a naše politická reprezentace tomu odpovídá. A tak v případě Andreje Babiše hlavním důvodem, proč ho nemám rád, nejsou nějaké minulé kauzy typu Čapák. Je to intuitivní strach z toho, že pokaždé v historii, když se objevil diktátor, tak zprvu dokázal věci měnit. Pak kolem sebe shromáždil lidi, jejichž jediným přínosem bylo, že neměli žádný názor a šli za ním. A pak to skončilo velkým krachem. 

Chování poslanců ANO ve věci Babišova vydání napovídá, že nyní jsme ve fází 2.

Autor je spisovatel a volební stratég České pirátské strany.