Když Hitler napadl Sovětský svaz, Stalin hrál se členy politbyra jednu zvláštní hru. Tvářil se, že se kaje za svůj špatný odhad Hitlerovy politiky, na několik dní se stáhl z veřejného života a podle některých členů tehdejšího vedení komunistické strany nabízel, že rezignuje na své funkce.

Jeho životopisec Radžinskij tvrdí, že tento postup odkoukal od Ivana Hrozného - ruského cara ze šestnáctého století. Ten zase v kritickém roce své vlády předstíral, že je na smrt nemocný. V obou případech mělo chování mocných vládců jediný důvod - mezitímco předstírali slabost, po očku pozorovali své blízké spolupracovníky, tehdy členy politbyra nebo bojary. Kdo naletěl na jejich skuhrání a třeba jen na moment připustil, že snad nesou na vzniklé situaci díl viny, byl brzy nemilosrdně zlikvidován.

V článku se dále dozvíte

  • Poslanci hnutí ANO včera projevili podobné instinkty jako Stalinovi druzi.
  • Jen tak si lze vysvětlit, že se nikdo z nich neodvážil hlasovat pro Babišovo vydání, ačkoliv pro něj hlasoval Babiš sám!
  • Strach z toho, že si velký vůdce bude pamatovat, kdo o něm projevil byť jen stín pochybností, panuje v hnutí velký.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.