Soudní dvůr Evropské komise vydal verdikt, podle nějž bylo rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků přijato v souladu s právním řádem Evropské unie, a všechny státy je tudíž musí podle stanovených kvót přijmout. Polská premiérka už oznámila, že její země to ani nadále dělat nebude, přestože jí hrozí žaloby u unijního soudu. Prezident Zeman se zase nechal slyšet, že je lepší vzdát se evropských dotací než se kvótám podrobit. Jak by měla nyní postupovat česká vláda, která již dříve prohlásila, že žádné další uprchlíky z Řecka a Itálie nepřijmeme?

Odpovědi osobností na otázku

Obávám se, že tato vláda už nehne prstem, aby se alespoň pokusila zmírnit následky hanby, jež na naší zemi, a tedy na nás všech, její vinou ulpěla. Cejchu zbabělého sobectví se Česká republika bude zbavovat hodně dlouho.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Jak dopadne fotbalová jedenáctka, když brankář řekne, že sice od klubu peníze brát bude, ale chytat nebude, protože se mu pravidla fotbalu nelíbí? A jak dopadne takový brankář? Vláda se má chovat podle pravidel - a my bychom ji v tom měli podpořit.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Český postoj k uprchlické krizi je esencí zbabělosti, egoismu a trapnosti a čím dřív ho Česko opustí, tím líp. Už se na to fakt nedá dívat.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Vláda by si měla přestat hrát na vzpurné husity a měla by se začít chovat pragmaticky, když už to lidsky neumí. Migranti k nám stejně nechtějí a většina jich spíš dřív než později odejde do Německa.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Politici porušující dohodnutá pravidla by měli dostat azyl ve spodních patrech mimoparlamentní politiky. Naopak několik stovek lidí v zoufalé situaci by mělo dostat standardní azyl.
Zdeněk Kudrna Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Od začátku měla vláda jednat solidárně s EU a migranty a v rámci toho poukazovat na nedostatky, které ten systém má. Uprchlíků k nám mělo přijít pár a samozřejmě je jasné, že poté, co by dostali potřebná práva, většina by stejně pokračovala na západ.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Začít se chovat jako člen EU, solidárně, odpovědně a přestat vyskakovat podle pískotu šovinistických omezenců a náhončích Putina. Odmítnutí několika desítek POTENCIÁLNÍCH žadatelů bylo ukázkou vlastenecké blbosti.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Podobně jako premiér Fico, který Slovákům přestal namlouvat, že jejich hlas v EU někdo někdy uslyší.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Vláda by měla respektovat rozhodnutí soudu. Tedy, začít plnit své povinnosti při přerozdělování uprchlíků podle schválených pravidel (i když je vlastně pozdě). Hlavně pak přestat se siláckými prohlášeními a puberťáckým vzdorem a začít spolupracovat.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Chytit se za nos a přestat si myslet, že pro nás žádná pravidla neplatí? Třeba tak.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Tato vláda státnicky zklamala. Měla již dávno prokázat alespoň nějakou solidaritu. Nyní by se měla hned přihlásit ke své odpovědnosti, nabídnout místa pro uprchlíky a prověřit je. Snad na to Ministerstvo vnitra ČR má potřebnou kapacitu!
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Okamžitě přestat kverulovat. Zapojit se s vlastními lidmi a prostředky do podpory tranzitních zemí, jako je Jordánsko, Tunis a Maroko.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Tato vláda už pravděpodobně nebude jednat nijak. Běží kampaň. Říci, že ne a riskovat postihy, to není strategické. Říci, že se Unii podvolíme, to si nikdo nedovolí. Je nemravné brát pomoc od Unie a nedbat výzvy k solidaritě. To je proti rozumu.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Nejlepší bude jak pštros strčit hlavu do písku a doufat, že se to celé nějak přežene.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Platné rozhodnutí EU respektovat a nabídnout "do systému",pár desítek míst pro oprávněné žadatele.Kolik možných azylantů by přišlo je otázka,přichází jich minimum.Jde o princip,Unie stojí na dodržování pravidel.My to chceme a tak to musíme dělat.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Právní výhrady neuspěly, zbývá politicky jednat. Otázka s jakou pozicí, pár týdnů před volbami. Bez ohledu na kvóty jsme měli být prakticky solidární, už dávno...
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Je ostudné přijímat podporu od Unie a nechovat se solidárně k členským státům. Je třeba se podrobit rozhodnutí soudu.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Především by si měla vláda ujasnit, jak se tedy vlastně hodlá stavět k EU, k jejímu fungování a ke svému členství. Netýká se to zdaleka jenom uprchlíků.
František Fuka František Fuka
publicista