Představení nových produktů Applu je fascinující cvičení v marketingu. Apple umně kombinuje hraní na city, technologické údaje a marketingový newspeak. V očích svých fanoušků posiluje auru jedinečnosti bez ohledu na fakta. A funguje to. Nejen u fanoušků, baští mu to i novináři.

Přes výtky ke způsobu prezentace však Apple letos skutečně posunul své telefony výrazně dopředu. Největší změnou společnou pro všechny tři modely je rychlé nabíjení. iPhony se dosud nabíjely i třikrát pomaleji než konkurenční smartphony, které mají větší akumulátory. Rychlé nabíjení je nedocenitelné. Apple jej ale nezmínil, aby nemusel říkat, že iPhony potřebují dobíjet i během dne.

Applu se povedlo ukázat několik vynikajících věcí. Fascinující je nový procesor, který má dvojnásobný výkon na jedno procesorové jádro ve srovnání s nejlepší dostupnou konkurencí od Samsungu a Qualcommu. I při využití všech dostupných jader se díky novému šestijádrovému čipu Apple utrhnul konkurenci. V tomto parametru je iPhone 8 o třetinu rychlejší než čipy v Galaxy Note 8 a to je obrovský úspěch. Něco podobného se povedlo inženýrům Applu i u grafického čipu, což už hraničí se zázrakem.

Apple představil iPhony 8 se skleněnými zády a nedostupný iPhone X s OLEDem za 30 tisíc

Zvědavost a zájem vzbuzují i informace o inovovaných fotoaparátech. Ukazované obrázky je nutné brát s velkou rezervou. Tvrzení, že jde o neupravované snímky z telefonu, jsou nejspíše pravdivá, ale chybí ta druhá strana – totiž informace o pečlivé přípravě scény, práci se světlem... Ale i tak je jasné, že nové iPhony budou fotit zase o něco lépe. A když už ty současné patří k absolutní špičce a konkurence se o moc meziročně nezlepšila…

Technologické radosti tím ale končí. Ne pro budoucí zákazníky Applu, ale pro někoho, kdo sleduje celý trh. Apple totiž ukazoval spoustu "nových" věcí, které tak úplně nové nejsou. Jen je Apple vzal a dokáže je prodat tak dobře jako nikdo jiný. A s větší marží.

Bezrámečkový design už je standard, OLED displeje jsou v telefonech dlouhá léta, stejně jako bezdrátové napájení nebo rychlé nabíjení. Dříve než Apple nabídla konkurence i další novinky: podporu HDR videa, Bluetooth 5.0, NFC pro párování příslušenství, mobilní platby, dokonce i duální fotoaparát s optickou stabilizací obou snímačů.

Chvála OLED, klamání o otiscích

Už dopředu bylo zjevné, že nejvíce práce dá Applu vysvětlit absenci čtečky otisků a fakt, že po tolika letech do iPhonu vloží OLED displej. V případě obrazovky to bylo snadné - "je to první OLED displej dost dobrý pro iPhone". Není to tak úplně pravda, protože i loňské a předloňské OLED displeje od Samsungu v testech hodnotících reálná objektivní data, jako je kontrast, podání barev, maximální a minimální jas, porážely LCD obrazovky v iPhonech.

Podle zveřejněných technických specifikací dokonce nemusí být displej v iPhonu X nejlepší OLED displej na trhu, protože Apple uvádí poloviční maximální jas ve srovnání s Galaxy Note 8, jež má zatím nejlepší displej na světě podle společnosti Display Mate.

S obhajobou absence čtečky otisků a celého tlačítka home to měl Apple mnohem těžší. Nejenže očividně neříkal pravdu o tom, že je nový způsob snadnější a pohodlnější, hlavně se nepovedlo udělat potřebný dobrý první dojem. Když Craig Federighi na začátku živé ukázky zkusil odemknout telefon pohledem, nepovedlo se to. Mohlo to být proto, že telefon nebyl dlouho odemknutý, ale Apple přesně tohle nepotřeboval.

Navíc je logické, že otevření telefonu, které vyžaduje jeho namíření na obličej a přímý pohled do kamery, bude pomalejší než 0,2 sekundy, které trvá odemknutí telefonu čtečkou otisků. FaceID také vyžaduje po pohledu na telefon ještě posunout prstem po obrazovce. U Samsungu je to podobné, jen se posouvá před koukáním. A právě proto je dobře, že má Galaxy S8 čtečku otisků, byť na horším místě na zádech mimo osu telefonu. A s FaceID stoprocentně nevytáhnete telefon už odemknutý z kapsy.

Ale co Applu zbývá… Tim Cook nemůže přijít na pódium a říct: "Po letech čekání jsme dohnali konkurenci, dáváme vám bezdrátové dobíjení (ale vlastní nabíječku teprve vyvíjíme), rychlé nabíjení, displej, který máme od největšího konkurenta, a čtečka otisků se nám prostě nevešla."

Tak či tak budou uživatelé nových iPhonů díky rychlému nabíjení spokojenější. A majitelé exkluzivního iPhonu X budou mít po letech (skoro) nejlepší displej na trhu a moderní kompaktní design. Zákazníci, kteří si koupí iPhone 8, ale budou mít také "zcela nový" design. Sice se stejnými tvary a obřími rámečky, ale jinak úplně jiný.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru