Investiční strategie Tomáše Němce a Oldřicha Šlemra, bývalých spolumajitelů gumárenské společnosti ČGS, se liší. Zatímco Němcův rodinný fond Consilium kupuje větší počet menších firem s růstovým potenciálem, Šlemrova rodinná investiční kancelář R2G se zaměřuje na méně velkých investic.

Fond Consilium, vedený bývalým výkonným ředitelem makléřské společnosti Patria Finance Tomášem Klápštěm, dosud investoval stovky milionů korun do několika firem v různých oborech včetně biotechnologie, laboratorních přístrojů nebo výroby lyží. Celkem má fond na investice zhruba 15 miliard korun, které Němec získal prodejem svého podílu v ČGS.

R2G, kterou řídí bývalý člen vedení České spořitelny Daniel Heler, se významně přiblížil k plánu vykoupit akcie znojemského výrobce umělých textilií Pegas Nonwovens zhruba za 10 miliard korun. Ve středu investiční fond Wood Textiles Holding, který je takřka s 30 procenty akcií největší současný podílník Pegasu, přijal nabídku od společnosti R2G Czech Rohan, která patří Šlemrově rodinné investiční kanceláři, na odkup akcií textilky za 1010 koruna za kus.

Helerův tým tak může umístit necelou polovinu z peněz, o které pečuje. R2G spravuje celkem zhruba 25 miliard korun tří rodin úspěšných českých podnikatelů. Kromě peněz podnikatele Šlemra jde také o peníze, které získali počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš prodejem svých podílů v antivirové firmě Avast.

Po roce 1989 chyběl v Česku domácí kapitál. Nyní je ho už dost, a tak je nutné jej zhodnocovat. Obě investiční strategie bývalých podnikatelů v gumárenství jsou legitimní. Porovnat jejich úspěšnost a nákladovost bude možné jen s dostatečným časovým odstupem. Důležité ale je, aby domácí kapitál rostl. Jen tak bude možné rozvíjet tuzemské firmy a celou českou ekonomiku.

Výkup současných podílníků znojemské textilky také povede k tomu, že finanční skupina Wood & Company, která stojí za fondem Wood Textiles, bude hledat další příležitosti k zhodnocení až zhruba 2,6 miliardy korun. Tolik získá od R2G za své akcie znojemské textilky.