Máme tu nový volební model CVVM a slovy soutěžícího z neprávem pozapomenuté reality show VyVolení Petra Zvěřiny je to teda fičák. Hlavně pro Miroslava Kalouska, jehož TOP 09 by s predikovaným ziskem 4,4 procenta vyfičela ze sněmovny a posléze i z celé české politické krajiny. Celkově to nyní vypadá takto:

Ovšem pozor, zachovejte klid, u Kalousků i jinde! Raději neotvírat lahve ani na žal, ani na radost, kteréžto pokušení by se mohlo týkat třeba pirátů, již se poprvé přehoupli přes kýžených pět procent nutných pro vstup do sněmovny. Máme tady totiž také k prostudování neprávem pozapomenutý průzkum téže agentury provedený měsíc před volbami v roce 2013. A po jeho zhlédnutí asi vystřízliví i ten, kdo si eventuálně už přihnul. CVVM to tehdy vidělo takto:

 

Taky fičák, co říkáte? Nevyšlo skoro nic. ČSSD byla oproti skutečnému výsledku nadhodnocená o deset procent. Babiš naopak značně podstřelený. Okamurův Úsvit a lidovci byli podhodnocení až pod hranici vstupu do sněmovny, přičemž obě partaje nakonec s přehledem prošly. A tak dále.

Ne, nemá to být výhrada vůči výzkumníkům, ti pravděpodobně velmi přesně změřili to, co se měsíc před volbami změřit dalo. Ovšem protože se nálady voličů rychle měnily, byl jejich model nakonec pro predikci skutečných výsledků voleb vcelku bezcenný. A nikdo nezaručí, že to letos nebude podobné.

Je samozřejmě nutné přiznat, že v roce 2013 byla situace dynamičtější. Šlo o předčasné volby, navíc konané pod dojmem dramatické policejní razie na Úřadu vlády. Nový fenomén – hnutí ANO – sílil každým dnem a každým dalším milionem, který do něj Andrej Babiš nalil. Letos situace vypadá klidněji, takže se zdá, že by nynější volební model mohl přece jen skutečné výsledky vystihovat o něco přesněji.

Volební deník petra honzejka

Jenže za prvé vůbec není jisté, jestli ještě nějaká předvolební bomba nepřiletí. A především i letos extrémně vysoký počet lidí říká, že se rozhodne až těsně před volbami. V téhle situaci může jakkoliv sofistikovaná metoda vykazovat podobnou prediktivní sílu jako metoda patláma-patláma alchymisty Scotty, kdyby se tedy tento učenec teleportoval z doby Rudolfa II. do roku 2017 a dal se na demoskopii.

Překvapení jsme v poslední době viděli docela dost. Americké volby, brexit, podcenění AfD v Německu... takže při čtení průzkumů a rozličných predikcí lze doporučit krajní opatrnost. Platí to samozřejmě nejen pro CVVM, ale pro všechny agentury. Třeba i pro tento zbrusu nový projekt, podle kterého by bylo vše jinak a třeba Andrej Babiš by z toho takovou radost neměl.

S průzkumy je v každém případě potíž. Jakýkoliv průzkum veřejného mínění může významně ovlivnit veřejné mínění samotné. A vůbec to nemusí být tím, že jde o průzkum s výsledky na něčí objednávku, jak se v české politice traduje. Prostě výsledky, ke kterým se dospěje korektními vědeckými metodami, fungují po vypuštění do veřejného prostoru samovolně zhruba tak jako sebenaplňující se proroctví. Samozřejmě nikoliv z mystických, ale z přízemních důvodů. A ty mají co do činění s voličskou psychologií. Platí to hlavně u formací pohybujících se kolem pěti procent. Když se dostanete "nad čáru", lidé se vás přestanou bát volit a máte to takříkajíc pořešené. Viz zelení model 2006. A naopak – spadnete v průzkumech pod pět procent a můžete mít problém, neb se dostavuje efekt obavy ze ztraceného hlasu.

Ale jak už řečeno: darmo předčasně stahovat kalhoty, volby jsou ještě daleko. Mrkněme ještě jednou na průzkum CVVM ze září 2013. Jsou tam pro někoho důvody k naději, pro jiného k sebekontrole. I když po pravdě řečeno, jednu na kuráž takovému Miroslavu Kalouskovi v téhle prekérní situaci asi nikdo vyčítat nebude...