Člověk by tak nějak čekal, že se skrze volby pořeší nejdůležitější problémy země. Tam, kde jsou díry v rozpočtu, že se zalepí, tam, kde se má škrtnout, se škrtne, tam kde se má přidat, se přidá. A většinou k tomu tak partaje přistupují. 

S jednou podstatnou výjimkou. A tou je - s prominutím - chlast.

Protidrogoví experti z Úřadu vlády přišli se zajímavým údajem. Do státní kasy plyne ročně přes sedm miliard korun na spotřební dani za alkohol. Ovšem řešení dopadů pití, tedy léčba alkoholiků, náprava škod po nehodách zaviněných alkoholem nebo výdaje za vyšší kriminalitu a tak dále, přijde na víc než dvojnásobek, konkrétně na 16,5 miliardy. 

V článku se dále dozvíte

  • Do státní kasy plyne ročně přes sedm miliard korun na spotřební dani za alkohol.
  • Ovšem řešení dopadů pití, tedy léčba alkoholiků, náprava škod po nehodách zaviněných alkoholem nebo výdaje za vyšší kriminalitu a tak dále přijdou na víc než dvojnásobek.
  • Čekali bychom, že pokud nějaká činnost zatíná ročně do rozpočtu miliardovou sekeru, někdo si toho v programu aspoň všimne. Ale ouha.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru