Bývalý slavný fotbalista a nyní trenér Pep Guardiola patří mezi dlouhodobé a nejhlasitější zastánce nezávislosti Katalánska. Několikrát veřejně vystoupil na demonstracích požadujících odtržení od Španělska a vyzývá Katalánce, aby šli hlasovat v nedělním referendu. "Nemáme jinou možnost než hlasovat," prohlásil nedávno. "Není to jen o tom, zda chceme nezávislost, nebo ne. Chceme hlasovat. Stejně jako Skotsko," dodal.

Trochu jinak se na nezávislost Katalánska dívá světová tenisová jednička Rafael Nadal. "Nedokážu si představit Španělsko bez Katalánska a Katalánsko bez Španělska. Ani si to nechci představovat," prohlásil. Tenista, který se narodil na Mallorce, uvedl, že má Katalánsko velmi rád a přivítal by, kdyby obě strany společně našly řešení. Je přesvědčený, že si to přeje i většina Španělů. "Domnívám se, že společně nám bude lépe a budeme silnější."

V současném Španělsku a potažmo i Katalánsku snad není jiné otázky, která by více rozdělovala společnost, než je postoj ke Katalánsku.

Stejně jako se neshodne Pep Guardiola s Rafaelem Nadalem, nedokážou najít společnou řeč ani další tisíce lidí.

Referendum Katalánci chtějí

Zastánci nezávislosti každoročně vychází při příležitosti oslav národního svátku Diada 11. září do ulic Barcelony a dalších měst, aby demonstrovali na podporu nezávislosti. Už od roku 2012 se jich vždy sejdou statisíce, letos zhruba milion lidí.

Na rozdíl od zastánců odtržení od Španělska se odpůrci nezávislosti pravidelně neschází, nemají ani výraznou osobnost, ke které by se upínali.

Odlišný pohled na dění v tomto bohatém a průmyslovém regionu často rozděluje nejen politiky, ale i přátele nebo spolužáky.

Svědčí o tom i příběhy mnoha rodin, jejichž členové se nedokážou shodnout. Například manželé Gisela a Daniel, kteří se svěřili listu El Mundo, se o tomto tématu často hádají.

"Je nemožné rozumově debatovat s někým, kdo se rozhoduje srdcem a na základě pocitů," svěřila se pro El Mundo Gisela, která vyrostla v Portoriku, vystudovala v Madridu a nakonec zakotvila právě v Katalánsku, kde se před deseti lety provdala za zastánce osamostatnění Daniela. Gisela je bývalá novinářka, která se o politiku vášnivě zajímá.

Daniel není pravidelným voličem žádné politické strany. "Jsem ale jasně pro nezávislost," uvedl.

Gisela a Daniel ani společně nemohou sledovat večerní zprávy. Kvůli tomu, že by se okamžitě pohádali, se raději dívá každý sám, popisuje El Mundo.

Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že velká část Katalánců si přeje rozhodnout o budoucnosti v referendu. Podpora nezávislosti ale v posledních letech uvadá - podle červencového průzkumu, který si objednala katalánská vláda, by proti hlasovalo 49,4 procenta, zatímco pro "jen" 41,1 procenta.

Referendum o nezávislosti Katalánska se přitom koná už tuto neděli. Centrální vláda v Madridu vedená lidovcem Marianem Rajoyem se mu už týdny snaží zabránit.

Pokus o referendum už jednou nevyšel

Katalánci jsou hrdí na svoji kulturu, historii, jazyk a v neposlední řadě také na svůj hvězdný fotbalový klub FC Barcelona, v jehož barvách dříve hrál i zmíněný Pep Guardiola.

Katalánsko se těší z rozsáhlé autonomie. Dohlíží třeba na školství či zdravotnictví a má i vlastní policii Mossos d'Esquadra. Například Baskicko má ještě širší pravomoci, může si určovat a vybírat vlastní daně.

Snahy o nezávislost zesílily po roce 2010.

Tehdy Ústavní soud odmítl složitě vyjednaný kompromis na posílení autonomie, jenž předtím stačil schválit jak katalánský, tak i španělský parlament. Pro mnohé Katalánce to byla poslední naděje, jak zlepšit postavení regionu v rámci Španělska.

V roce 2014 Barcelona tlaku Madridu podlehla a místo referenda nakonec pořádala "neoficiální hlasování o nezávislosti".

K urnám tehdy přišlo jen 2,2 milionu voličů z celkového počtu 5,4 milionu. Pro nezávislost se vyslovilo 80 procent lidí.