Voliči, podobně jako zákazníci, si žádají inovace, a tak v posledních patnácti letech každé volby vynesou do Poslanecké sněmovny novou partaj. Letos se zdá, že úspěšnou novinkou na politickém trhu budou piráti. Podle posledního průzkumu CVVM se dostali na 6,4 procenta, u jiných agentur to vypadá podobně, takže je pravděpodobné, že pirátská zteč malostranských paláců může být úspěšná.

Volit piráty se chystá patrně hodně reprezentantů typu "městský liberální volič". Tedy oněch věčných hledačů, kteří od devadesátých let putují po trase Občanské hnutí – ODA – Unie svobody – zelení – TOP 09 a nyní se zhusta rozhlížejí, kam dál. Jsou to (alespoň pokud mohu soudit z řady rozhovorů) lidé, pro které je prvořadou hodnotou liberální demokracie a právo, kteří mají odpor k autoritářství a národovectví a zpravidla se vyznačují silnou afinitou k Evropské integraci. Není tedy od věci upozornit je na pár drobností s piráty souvisejícími, aby se po volbách třeba nedivili.

Volební deník petra honzejka

Jistou pochybnost o pirátském chápání liberální demokracie vyvolává už volební tahák pirátů – jejich "vězeňský autobus", na kterém je vymalovaný předseda Ivan Bartoš coby dozorce střežící rozličné politiky od Sobotky po Babiše a též Janu Nečasovou. Je to chytlavé, leč na pováženou. Moc zákonodárná a výkonná, o kterou se hraje v politické soutěži, ve volbách, přece není v liberální demokracii od toho, aby někoho dostávala "do tepláků". Od toho jsou nezávislé soudy, seznají-li, že dotyčný je vinen. Uvažování pirátů je tedy poněkud nebezpečné a upomíná nejen na Miloše Zemana, který chtěl v roce 1998 "zavřít tisíc tunelářů", ale i na starší doby, kdy soudnictví bylo jen pokračováním politiky jinými prostředky.

Dá se samozřejmě říci, že je to jen nadsázka, že piráti skrze vězeňský autobus jen chtějí nalákat protestní voliče, jak říká stratég jejich kampaně Jakub Horák. Jenže když se podíváme do programu, zjistíme, že k výkonu spravedlnosti mají piráti skutečně vztah, ze kterého docela mrazí. Píší: "Zavedeme veřejnou kartu soudce: Se záznamy o jeho osobě a výsledcích, hodnocení jeho práce nejméně jednou za pět let s možností postihu a odvolání soudce. Pravomoc k tomu bude mít kárný senát, kde by měla být většina nesoudců." Je to naprosté nepochopení důležitosti nezávislosti soudní moci, jako pilíře liberální demokracie. Až to zavání touhou po souzení dle vůle "všeholidu", přípravou jakési "revoluční lidové spravedlnosti". Ta ovšem, jak víme z dějin vcelku nedávných, vede… No… Vy víte, kam.

Představa pirátů o fungování demokracie jako takové je taktéž na pováženou. Čtěme z programu: "Systém rozdělení moci v republice i na evropské úrovni mezi staré struktury důsledně nahradíme demokracií. Demokracie vyžaduje přímou volbu a možnost odvolání vedoucích představitelů, zákonodárnou iniciativu, referenda a zapojení občanů do všech fází přípravy a schvalování legislativy." Je to asi pro leckoho líbivé, leč na skutečného liberála z toho jdou mrákoty. Jsou to věty jako opsané z programu "hnědého koně" těchto voleb Tomia Okamury. Poměrně přesně to glosoval kolega Robert Malecký z Hlídacího psa. "Proč nezrušit volby rovnou, pokud si myslíme, že zvolení zástupci lidu nemají spravovat věci veřejné? Tohle zaklínání se referendy a odvolatelností je prostě a jednoduše protidemokratické úplně v základech!" Přesně tak.

No a městského liberálního voliče by možná také zajímalo, jak to mají piráti s NATO a EU. S NATO dle programu počítají, i když, pokud se začteme do jejich vnitrostranických fór, členská základna si s tím zase tak úplně jistá není. No a o to, zda si piráti přejí, abychom patřili do jádra Evropské integrace, tedy zda máme přijmout euro, se nedočteme vůbec nic.

Ne, to nevypadá kdovíjak nadějně. Nebo že by celý pirátský program měli voliči brát tak jako vězeňský autobus? Tak nějak "přibližně" či jako nadsázku? No…

Aby to neznělo příliš příkře: piráti by samozřejmě mohli být užiteční jako opoziční strana – a to tak, že velmi. Nakonec na pražském magistrátu dokázali, že to s rozkrýváním nepravostí myslí vážně a vědí, jak na to. Ovšem ve volbách si přece nevybíráme opozici, volíme primárně proto, aby námi zvolená strana mohla prosazovat svůj program. A řekněte poctivě – dovedete si představit piráty u moci? I když odhlédneme od šílených nápadů z programu, je to na pováženou. Už jen představa, že na ministerstvech, kde se zhusta pracuje se státním tajemstvím, sedí piráti, pro které jsou etalonem politického dobra WikiLeaks, je docela, jak to říci… "zkouřená". "Představa pirátů ve vládě ve mně vzbuzuje podobný pocity jako batole s plamenometem," napsal publicista Josef Bouška na Facebooku a lépe se to vyjádřit nedá.

Takže, městští liberálové, kteří to chcete "hodit" pirátům: Proč ne, dělejte, jak myslíte, určitě jsou i neskonale horší varianty. Ale nedivte se, když se po volbách ukáže, že to, co se tvářilo jako nadsázka, bylo třeba od pirátů míněno docela vážně. Nemůžete říkat, že jste nebyli varováni.