Je to pozoruhodné, ale dost možná se klíčové momenty letošní kampaně odehrávají v drůbežárně. Dá se usuzovat z toho, jak se Andrej Babiš rozčílil na novinářku Sašu Uhlovou, která jednu ze série reportáží "Hrdinové kapitalistické práce" o nejmizerněji placených zaměstnáních v Česku věnovala Babišově firmě Vodňanská drůbež. A je to tedy síla (ta reportáž), jak se můžete přesvědčit zde.

Drsné pracovní podmínky, porušování zákoníku práce, nižší šéfstvo jednající se zaměstnanci jako drábové s nevolníky na robotě v 16.století. Nejen tahle práce, ale i čtení o ní je jen pro silné jedince.

Volební deník petra honzejka

Uhlová nastupovala na inzerát za 13 a půl hrubého, vydržela tři týdny, a její příjem podle výplatní pásky téhle nabídce odpovídal. Načež se Andrej Babiš rozkřičel, že lže, že průměrná dělnická mzda v jeho drůbežárně je 23 100. Inu, je to možná pravda, s průměry se dá kouzlit všemožně. Třeba tak, že do kolonky "dělnická profese" zahrnete i kvalifikované techniky a údržbáře. Ovšem inzeráty na práci u pásu v Babišově drůbežárně za 13 tisíc hrubého se stále vyskytují, a to hojně. Jak je patrné zde. Takže žádné lži, žádná kampaň. Je to prostě tak. 

Pravda, Agrofertem nabízený plat pro nekvalifikovaného dělníka asi z částek obvyklých v oboru drůbežářství nijak nevybočuje. Ale přesto: V době, kdy ekonomika jede nahoru a Agrofert sviští vzhůru spolu s ní, třináctitisícová finanční nabídka o kdovíjaké empatii k zaměstnancům nesvědčí.

A tady se dostáváme k tomu, proč se Andrej Babiš pro pravdu tak moc zlobí. Jeho elektorát se od posledních voleb proměnil, ANO míří stále víc na hůře sociálně postavené lidi, bývalé voliče ČSSD a komunistů. Tedy na lidi, kteří jsou často nuceni pracovat za nehezkých podmínek za mizernou mzdu. Když nyní právě tito lidé vidí, jak Babiš, který jim slibuje první poslední, nakládá se svými vlastními zaměstnanci, mohou znejistět. V situaci, kdy se levná práce stala jedním z témat voleb, zvlášť.

Leckdo si třeba řekne: Hele, Agrofert měl loni zisk 7,8 miliardy korun, takže to by mohl snad přeci jen platit i nešťastníkům u pásu lépe! Proč to Babiš neudělá, když se tváří jako soucitný miliardář? A jiný může jít v úvaze ještě dál: Člověk, který bere u Babiše 13 tisíc hrubého, bude dost pravděpodobně muset pobírat nějakou sociální dávku, aby vůbec vyžil. Na živobytí mu musí doplatit stát. No a státu také Agrofert kdovíjak nepomáhá, protože loni inkasoval víc na dotacích než odvedl na daních z příjmu. Takže není to Babišovo vyprávění, jak to se státem myslí dobře, celé nějaké, ech, pokrytecké? Nikdo samozřejmě nemůže chtít, aby se "řadový" byznysmen ohlížel na potřeby státu. Ale přeci jen – když je to byznysmen, který chce celý stát řídit, neměli bychom na něj být trochu náročnější?

V každém případě reportáž Saši Uhlové a to, co se kolem ní strhlo, může nově nasvítit heslo "Řídit stát jako firmu". Pokud by to měla být Babišova firma, například Vodňanská drůbež, pak heslo naznačuje, že ti nejslabší zůstanou dole a ani kuře po nich nekvokne. Babišově nervozitě se tak dá rozumět. Je to docela průšvih, když tvrdíte, že přinášíte naději a pak se ukáže, že makat pro vás je vlastně vrchol beznaděje.

Jestliže před čtyřmi lety reklama na Vodňanské kuře s vysmátým Jaromírem Jágrem Babišovi ve volbách výrazně pomohla, nyní, přičiněním už ne tolik vysmáté Saši Uhlové, mohou mít obrázky z Vodňan poněkud jiný efekt.
Jaký vliv to bude mít na volební výsledek, těžko říci. Možná žádný, možná přeci jen nějaký. Možná alespoň pár lidí napadne, že všichni ti miliardáři s Babišem v čele, kteří se nyní hrnou do politiky s deklarovaným záměrem zajistit, aby "bylo líp", by raději mohli nejprve napřít své úsilí k tomu, aby bylo líp lidem v jejich fabrikách...