My tady v Evropě to moc nechápeme, ale Američané se po každém velkém masakru přou o zdánlivě banální věc. Jestli vraždí člověk, nebo jeho zbraň.

Pokud se kloníte k variantě a), ocitáte se v táboře stoupenců držení zbraní. Jejich krédem je, že někteří lidé jsou zlí. Dobří lidé ve společnosti se je musí snažit včas odhalit a zastavit. Zbraň − ta je prý sama o sobě mimo dobro a zlo, tudíž nemá smysl hledat spásu ve zpřísňování jejího prodeje − má mít zkrátka u sebe tak nějak každý člověk dobré vůle, aby mohl palbu hned případně opětovat. Můžeme to považovat za pokřivené vidění světa, ale faktem je, že v Americe na 320 milionů obyvatel připadá 350 milionů střelných zbraní. V realitě je sice vlastní jen asi 55 milionů Američanů, leč miliony dalších podporují jejich ústavně zakotvené právo je vlastnit. A pozor, nejsou to jen pravicoví republikáni, jak by si snad mohl někdo myslet, nýbrž i demokraté.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru