Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu ve Štrasburku důrazně odsoudil návrhy českého prezidenta Miloše Zemana na uznání krymské anexe výměnou za ruskou ropu a plyn a varoval před ústupky vůči Moskvě. Aniž Zemana jmenoval, v projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PSRE) řekl, že "rozhodně odsuzuje" tvrzení o anexi Krymu jako o "hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za suroviny.

Porošenko v projevu také varoval před "appeasementem" vůči Rusku. Řekl, že v nynější situaci nelze udržovat styky s Ruskem, "jako by se nic nestalo". Poděkoval poslancům PSRE za podporu územní svrchovanosti Ukrajiny a obsáhle hovořil o snahách Kyjeva prosazovat demokratické reformy a vymýtit korupci.

Dodal, že dosáhnout míru a stability v Evropě je možné jen úctou ke svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Porošenko ve středu také obvinil Rusko, že nedodržuje své závazky a hrubě porušuje lidská práva. Ruští vojáci jsou stále na ukrajinském území, a to na Krymu i v Donbasu. Upozornil na případy ukrajinských vlastenců vězněných v Rusku, kterých je podle něj více než stovka.

Ruští politici považují úterní prohlášení Zemana za faktické uznání anexe Krymu. S žádnou kompenzací, kterou by měla Moskva Kyjevu vyplatit, ale v žádném případě nesouhlasí. Vyplývá to z reakcí ruských poslanců na prohlášení českého prezidenta na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PSRE) ve Štrasburku.

Zeman v EU varoval před válkou v Evropě. Ukrajina by mohla dostat za Krym peníze nebo ropu

Kreml ani ruské ministerstvo zahraničí zatím návrhy českého prezidenta nekomentovaly.

Ukrajinská diplomacie naopak Zemanovy návrhy v oficiálním prohlášení označila za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva zahraničí, o kterém informoval ukrajinský tisk.

Kyjev zároveň ocenil podporu a solidaritu ze strany české vlády a českého národa. Většina politiků, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, se totiž od Zemanových slov distancovala.

Zeman ve svém vystoupení označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemana mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Podle ukrajinské diplomacie je Zemanův návrh "pokusem prosadit nejen ústupek agresorovi, ale i legitimizaci anexe Krymu cestou 'prodeje' části ukrajinského území". V nynější Evropě je podle Kyjeva takový návrh absolutně nepřijatelný. Už dříve Zemanův návrh odmítlo hned několik ukrajinských představitelů.

"Bylo by zajímavé zjistit, zda by souhlasil, kdyby mu Hitler nabídl kompenzaci za obsazení Sudet," poznamenal na Zemanovu adresu například ukrajinský poslanec Borislav Bereza, jehož citoval ruský server Newsru.com.

Prodejte Prahu a Karlovy Vary, Putin vám dá peníze i ropu, vzkazují Ukrajinci Zemanovi kvůli jeho slovům o Krymu

Podle předsedy zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonida Sluckého však Zeman "fakticky uznal připojení Krymu k Rusku za hotovou věc, což lze jen přivítat". Jeho návrh vyplatit Ukrajině kompenzaci ale odmítl. Rusko nikomu nic platit nebude, prohlásil Sluckij podle agentury Interfax.

"Krym není předmětem obchodu nebo smlouvy. Znovusjednocení poloostrova s Ruskem proběhlo na základě projevené vůle lidu, nikoliv cestou koupě a prodeje," prohlásil ruský politik.

Zeman je znám svými nezávislými stanovisky, řekl v programu 60 minut televize Rossija Konstantin Kosačov, šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu.

"Poměrně často nahlas říká to, co si ostatní evropští politikové jen myslí. Zemanovo prohlášení je proto zásadní povahy. Znamená, že situace kolem Krymu, ať se to někomu líbí nebo ne, je nezvratná. To uznává nejen Zeman, ale i ti, kdo Rusko odsuzují," uvedl Kosačov.

Podle ruského senátora byla Zemanova slova určena spíš Ukrajině než Rusku. "Je to výzva Kyjevu, který je vzhledem ke svým akcím překážkou vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem. Právě proto v PSRE Zemanovi nikdo neodporoval," prohlásil Kosačov. Ukrajina podle Kosačova musí uznat status quo a zahájit s Ruskem dialog. "Pokud to Ukrajina udělá, bude dialog obsažný a možná i produktivní. Nikoliv ovšem ve smyslu statusu Krymu, ale ve smyslu normalizace našich vztahů," zdůraznil.

Hrad považuje obsazení Krymu za anexi, tvrdí Ovčáček

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana ke Krymu podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka neznamená, že by kompenzace měly být proti vůli Ukrajiny.

Obsazení Krymu považuje Hrad za anexi. 

"Ukrajinská strana má samozřejmě plné právo vyjádřit své stanovisko. Názor pana prezidenta v žádném případě neznamená, že by ke kompenzaci mělo dojít proti vůli Ukrajiny ve stylu 'o nich bez nich'," sdělil Ovčáček.

Dodal, že pokud se jedná o samotný Krym, "jde samozřejmě o anexi". "Reálná situace je taková, že de iure je Krym součástí Ukrajiny, de facto byl včleněn do Ruska. Pokus o změnu situace de facto je možný jen válkou s celoevropskými důsledky," uvedl hradní mluvčí.

Vzhledem k tomu, že takové řešení nikdo nechce, Zeman předložil k diskusi svůj názor, napsal Ovčáček. "Z Ruska přitom zaznělo jasné odmítnutí právě návrhu kompenzovat Ukrajině anexi Krymu finančně nebo surovinově. Proč? Protože pak by Moskva oficiálně přiznala, že šlo o anexi," doplnil mluvčí. Zemanův návrh proto považuje za vyvážený.

Zemanovy výroky projedná Senát

Senát se bude zabývat sporným proruským vystoupením Zemana k Ukrajině. Debatu senátoři zařadili ve středu na návrh předsedy výboru pro záležitosti Evropské unie Václava Hampla (za KDU-ČSL) na program nynější schůze. Debatu podpořili sociální i občanští demokraté. Senát se už v minulosti postavil kriticky k podobným krokům současné hlavy státu.

Proti slovům prezidenta se vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Návrh na zařazení diskuse o Zemanově vystoupení na program schůze podpořilo 38 ze 69 přítomných senátorů, devět jich bylo proti. Hlasování se zdrželo 22 členů horní komory.

"Jde už o klasický anizemanovský folklor a další antizemanovskou spartakiádu," napsal Ovčáček k projednávání výroků prezidenta v Senátu.

Zemanovy výroky ve středu projednala i vláda. 

Zeman v EU varoval před válkou v Evropě. Ukrajina by mohla dostat za Krym peníze nebo ropu