Prezident Miloš Zeman se opakovaně svými prohlášeními dostává do konfliktu s oficiální zahraniční politikou českého státu. Zatím naposledy když v úterý v Radě Evropy prohlásil, že Krym už zůstane Rusku a Ukrajina by se měla pokusit jednat o finanční kompenzaci. Řada ruských politiků to interpretuje jako uznání ruské anexe Krymu, ukrajinská diplomacie naopak Zemanovy návrhy v oficiálním prohlášení označila za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Do nezáviděníhodné situace vystavil Zeman i českou diplomacii a celou vládu, která v souladu se stanoviskem Evropské unie považuje anexi Krymu za protiprávní a podporuje sankce uvalené na Rusko. Jak by se k tomu měla vláda postavit? Může a má prezidentovi zabránit, aby se k zahraniční politice vyjadřoval v rozporu s tím, co oficiálně podporuje země, v jejímž čele stojí?

Jak by měla česká vláda reagovat na Zemanovy výroky o dalším osudu anektovaného Krymu?

Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Vláda se samozřejmě musí od výroku distancovat, což již ústy ministra zahraničních věcí udělala. Správně se též zachoval Senát. Obávám se však, že ve světě a na Ukrajině budeme stejně vnímáni podle toho, co řekne president ČR.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Jsem stoprocentně při Ukrajině a proto se bojím napsat, že prezident měl pravdu (ač nevím, jakými pokyny byl veden). Můj názor je veden zkušeností Finska, které se po válce také vzdalo snů o vrácení Karélie, zato si uchovalo svobodu a samostatnost.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Reakce premiéra je odpovídající a odpovědná. Zemanovi v jeho exhibicích zabránit nelze, ale okřiknout ho a distancovat se od něj nejen lze, ale je to nutné. Je to v našem státním zájmu.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Vláda správně řekla, že zahraniční politiku dělá ona, diplomati to s ruměncem budou opakovat donekonečna. Postoj vůči Krymu neměníme. Prezident vždy mluví jako prezident té dané země. Zdá se, že to dělá schválně. Baví ho to. Nebo je už zcela mimo.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Vláda by se měla jasně, srozumitelně a opakovaně vyslovit k páně prezidentovým výrokům a požádat příslušný soud, aby nařídil psychiatrické vyšetření autora těch výroků, eventuálně s výsledkem zbavení způsobilosti k právním úkonům.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Už v souvislosti s milostí pro Kajínka jsem zde naznačil, že jedinou Zemanovou ambicí je průnik do našeho ThinkTanku.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Vláda se musí distancovat od ostudných prezidentových výroků, a snad i se za něj i omluvit Ukrajině, která si to od nás skutečně nezaslouží. Hlavně bychom si měli brzy zvolit jiného prezidenta, který se bude umět chovat, jak se na jeho funkci sluší.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Prezidentům by se nemělo bránit říkat stupidity. A diplomati tam jsou od toho, aby ty blbosti uváděli na pravou míru. Nakonec celou tuhle lapálii vyřeší stejně až volby.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Vyjádření vlády o tom, že president nejedná v souladu s politikou a zájmy naší země, musí být jednoznačné. Pokud vláda schvaluje zahraniční cesty presidenta, měla by se ujistit, že na nich vystupuje v souladu s naší politikou.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Vláda by se měla vždy jasně vyslovit veřejně, pokud prezident jde proti politice státu a škodí mu. Mělo by se na to pamatovat i v ústavě, aby k takovým situacím nemohlo dojít opakovaně.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Vláda vydá (možná už vydala) prohlášení, že se od prezidenta v jeho nehorázném výroku o Krymu distancuje. Jinak nelze.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Prezident země nemá při zahraničních vystoupeních nárok na vlastní názor, odporující názoru vlády a parlamentu. Zbavení funkce pro nezpůsobilost by bylo jediné řešení, které by ČR pomohlo vybřednout z mnichovanské pozice, do které nás Zeman dostal.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Představitel státu v oficiálních projevech nevyjadřuje osobní názory, i kdyby to tvrdil. Premiér se od projevu veřejně distancoval. To je dobře, ale kdo má pak Česko brát vážně? Ostuda, kterou budou vysvětlovat a žehlit diplomaté. Nezávidím jim...
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokud Zeman výslovně netvrdil, že to, co říká, je oficiální stanovisko vlády ČR, tak vyjadřoval svůj osobní názor a nevidím důvod cokoliv dalšího vysvětlovat. Samozřejmě, kdokoliv jiný, včetně členů vlády, může také vyjádřit svůj názor.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Pokud se prezident není ochoten držet na mezinárodní scéně oficiálních pozic ČR, měla by vláda podniknout všechny legální kroky k tomu, aby se na mezinárodní scénu dostával co nejméně.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Vláda musí ihned a na nejvyšší úrovni reagovat a vyslat mezinárodnímu společenství signál, že se naprosto neztotožňuje s výroky člověka, který je naneštěstí současným prezidentem a za kterého se stydíme. Slušnost velí omluvit se rovněž Ukrajině.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Vláda musí jasně říct, že Miloš Zeman vyslovil osobní názor. Je třeba, aby jasně řekla české (a společné evropské) stanovisko, které anexi Krymu odmítá.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru