Výsledkovou sezonu největších amerických bank ve čtvrtek odstartovala JPMorgan Chase, podle tržní hodnoty na burze a výše aktiv největší banka ve Spojených státech. Výnosy i čistý zisk předčily očekávání analytiků, a to i přesto, že bance klesly výnosy z obchodování na finančních trzích. Tento vývoj však byl převážen nárůstem objemu poskytnutých úvěrů a vyššími úrokovými sazbami.

Při čistém zisku ve výši 6,7 miliardy dolarů dosáhl zisk na akcii 1,76 dolaru v porovnání s 1,58 dolaru ve stejném období minulého roku. U výnosů došlo k nárůstu z loňských 24,7 miliardy na 25,3 miliardy. "JPMorgan Chase dosáhla ve velmi konkurenčním prostředí solidních výsledků napříč všemi divizemi," okomentoval čísla generální ředitel banky Jamie Dimon. "Vůbec poprvé se banka stala národní jedničkou podle objemu vkladů," dodal.

Jak již bylo zmíněno, nedařilo se divizi zabývající se obchodováním na finančních trzích. Ta doplatila na nižší aktivitu a volatilitu na trzích v porovnání s loňským třetím čtvrtletím, kdy trhy hýbalo rozhodnutí britských voličů v referendu o vystoupení z EU a blížící se prezidentské volby v USA.

Akcie banky JPMorgan Chase od začátku letošního roku posílily přibližně o dvanáct procent a tržní hodnota banky se tak vyšplhala zhruba na 340 miliard dolarů. V tomhle ohledu jí následují Wells Fargo a Bank of America (okolo 270 miliard).

Kromě dobrých výsledků k růstu ceny akcií napomohly i úspěšné zátěžové testy, kterými letos vůbec poprvé za sedm let prošlo všech 34 největších amerických bank. Ty disponují nadbytkem volného kapitálu, což jim umožňuje rozdělit mezi své akcionáře více peněz ve formě dividend či zpětných odkupů vlastních akcií.

Ve čtvrtek své výsledky z velkých amerických bank oznámí také Citigroup. V dalších dnech pak Bank of America, Wells Fargo (obě v pátek 13. 10.), Goldman Sachs a Morgan Stanley (obě v úterý 17. 10.).