Do voleb zbývá týden, takže je asi správný moment na pokus o odhad, jak to všechno zhruba dopadne a proč. 

 1. Zcela jistě vyhraje hnutí ANO, ale jeho vítězství nemusí být tak drtivé, jak se ještě v létě zdálo. Prakticky ve všech relevantních průzkumech se dá zaznamenat pokles podpory ANO, zdá se, že se volební zisk může pohybovat někde kolem 26–27 procent. Na kampani Andreje Babiše je znát určitá ztráta energie, není tak „čerstvá" a nápaditá jako před čtyřmi lety. Roli mohou hrát i kauzy, které se kolem Babiše objevují, obvinění v kauze Čapí hnízdo, nejnověji verdikt slovenského Ústavního soudu, který mu fakticky sebral potvrzení, že nebyl agentem StB a tak dále. Na tvrdé jádro Babišových voličů to samozřejmě nebude mít pražádný vliv, ale toto jádro čítá „jen“ kolem 20 procent. Vlažnější přívrženci se zřejmě začali na poslední chvíli tak trochu rozhlížet po okolí a Andrej Babiš má důvod k jisté míře nervozity. 

  Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • ANO vyhraje, ale možná ne tak drtivě, jak se ještě v létě zdálo.
  • Výrazně uspěje extremista Okamura a novinkou ve sněmovně budou takřka jistě piráti.
  • Sestavování vlády bude krajně obtížné.

  Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

  Proč ji potřebujeme?

  Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

  Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

  Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

  Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

  Platba kartou

  Rychlá online platba

  Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

  Týden v komentářích HN

  Máte zájem o informace v širších souvislostech?

  Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

  Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

  Přihlásit se k odběru