Za trestnou činnost, na které se podílí stát, označil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vydávání takzvaných zajišťovacích příkazů. Poukázal na to, že pomocí tohoto nástroje mohla finanční a celní správa libovolně likvidovat firmy. Podle Zaorálka tímto způsobem úředníci likvidovali nepohodlnou konkurenci bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše

"Osudy lidí byly rozmetány naprosto bezdůvodně, jenom proto, že vadili panu Babišovi," řekl ministr zahraničí. Uvedl, že se situaci kolem zajišťovacích příkazů věnuje už delší dobu, ucelený obraz získal po reportáži na serveru Seznam.

"Jsou to však také informace z dostupných veřejných zdrojů. Přiznávám, že jsem donedávna neměl tak přesný obraz o zajišťovacích příkazech, jako mám dnes," řekl Zaorálek.

Zaorálek proto hodlá na příštím jednání vlády požadovat odvolání jednak šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka, jednak náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové.

"Máme reference, že náměstkyně Schillerová vstupovala do živých kauz. Tohle je hrubé pošlapání toho, čím má být stát pro občany. Jsme na stopě zločinu, na kterém participoval stát. Tato kauza musí být vyšetřena, volby nevolby," komentoval svůj další postup Zaorálek. 

Hodlá se proto v nejbližší době sejít s šéfem úředníků Josefem Postráneckým a řešit s ním, jak postupovat při odvolání úředníků, kteří se podle něj podíleli na kriminální činnosti státu. 

Poukázal také na to, že se Andrej Babiš během svého vyšetřování podezření na dotační podvod v jeho sídle Čapí hnízdo opakovaně zaštiťuje presumpcí neviny, zatímco za jeho vedení finanční správa při likvidaci podnikatelů naopak upřednostňovala presumpci viny.

"Podle této logiky by zítra mělo být zabaveno rodinné sídlo pana Babiše a nesměl by se vůbec divit," dodal ministr zahraničí s tím, že mu postup finanční a celní správy připomíná řádění mafií, které byly omilostněny amnestií Václava Klause. "Jsou to cílené likvidace firem. Nebyly žádné důkazy, že by se nějak provinily," uvedl Zaorálek.

Také poukázal na to, že při soudech se zničenými podnikateli přijde stát o miliardy korun. "Škody budou větší, než kolik stát vybral na daních. Za tyhle věci se budou platit miliardy, soudní spory bude stát prohrávat," prohlásil Zaorálek. "Tohle je něco, co v této zemi nesmíme připustit za žádnou cenu," dodal.

Návrh na odvolání je unáhlený, říká Pilný

Redakce se snažila získat vyjádření ředitele Janečka i náměstkyně Schillerové. Oba však nebrali telefon a nereagovali ani na zaslanou SMS. Náměstkyně Schillerová pouze odkázala redakci na zprávu ministerstva financí.
V ní se ministr financí Ivan pilný ohrazuje proti zmíněné reportáži serveru Seznam i vyjádření ministra Zaorálka a jeho vyjádření označil za nepravdivé. "Vyzývám důrazně pana ministra Zaorálka, aby s podobně závažnými obviněními nevystupoval na tiskové konferenci, ale, disponuje-li konkrétními důkazy, aby splnil svou občanskou povinnost a neprodleně informoval příslušné orgány činné v trestním řízení," uvedl Pilný ve zprávě.

Připomněl, že odvolání generálního ředitele Finanční správy či náměstka ministra financí lze pouze v souladu se služebním zákonem. "Jedná se o sdílenou kompetenci státního tajemníka a ministra financí, které se striktně řídí režimem zákona o státní službě. Vzhledem k tomu, že současná vláda je plně funkční, nebudu na rozdíl od pana ministra Zaorálka předkládat žádné podobně unáhlené návrhy na odvolání," doplnil ministr financí.