Den před volbami je prakticky jisté, že velký úspěch zaznamená strana SPD Tomia Okamury. Už před měsícem jsme varovali, že její výsledek může být podstatně lepší než 6–7 procent, které tehdy ukazovaly průzkumy. Dynamika vzestupu Okamurovy nahnědlé antiislámské partaje je skutečně neobvyklá a je velmi pravděpodobné, že poprvé v historii Česka dosáhne takto zabarvená extremistická formace dvojciferného výsledku. Levicový deník Referendum mu dokonce na základě vlastní analýzy věští patnáctiprocentní zisk. To už je asi alarmismus, ale faktem je, že něco takového jsme tu od listopadu 1989 ještě neměli. Neuškodí ještě jednou shrnout, proč se to děje.

1. Okamura se dokázal nejlépe zmocnit tématu migrace. Česko ovládá obava z migrace v míře, která se jeví v zahraničí až nepochopitelnou. Jak píše napůl udiveně AFP, volby v zemi bez migrantů se odehrávají v atmosféře strachu z migrantů. Okamura z toho těží. Protimigrační rétoriku si sice osvojily všechny strany, stala se mainstreamem, a mohlo se tak zdát, že z tématu nelze mnoho vytěžit. Jenže došlo k podobnému efektu jako na Slovensku v roce 2013. Tam premiér Fico tak dlouho děsil občany hrozbou vyplývající z migrační vlny, až se voliči poohlédli po někom ještě radikálnějším. A fašista Marián Kotleba získal přes osm procent. Ukázalo se, že poptávka po něčem, co je ještě radikálnější než v evropském kontextu už tak radikální rétorika většiny partají, je i v Česku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru