Hnutí ANO vyhrálo volby s drtivým náskokem, každý desátý hlas získala SPD Tomia Okamury. Podaří se Andreji Babišovi sestavit vládu? Případně s kým?

ThinkTank HN: Míří Babiš do premiérského křesla? Usedne ve vládě i Okamura?

Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Pokud se staly nemorální postoje a byznysové formy politiky normou, může se stát cokoli. Měli bychom hledat odpovědi na otázky, proč se tak děje.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Pokud ODS nevyužije této unikátní příležitosti, pak tím svému voliči sdělí, že ve skutečnosti nemá žádný projekt, o který by chtěla alespoň pokusit.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pan Babiš může mířit, kam chce. Jiná věc je, kam patří. Pořád odmítám přijmout myšlenku, že oním místem je křeslo premiéra České republiky.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Mě by se líbilo nejvíc ANO, Piráti a STAN, ale jelikož vím, že cesta vede slzavým údolím, příšťí vládu vytvoří ANO a ODS.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Mne nezajímá, jak bude vypadat vnější podoba koalice. Mne zajímá, že lidé bez uzardění dali hlasy tak, jak dali. Že se ani dnes nepolekali. To je vážné. Vláda vznikne nějakým obchodováním, nové volby bychom považovali za větší ostudu, než výsledek.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Formální podoba vlády je už lhostejná. Babiš si může cokoli odhlasovat s extremisty a nic mu nezabrání tak činit, bude se jen snažit vylepšit umělecký dojem oficiální koalicí s někým přijatelnějším. Kdo tuto roli užitečných idiotů přijme, to netuším.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Jak jsem napsal minule: můžem se dočkat všeho! Zemanovi kamarádi tam taky vydrželi bez prověrky.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Zatím to nevypadá, že by nějaká ze stran šla do vlády s trestně stíhaným premiérem (doufejme, že jim to vydrží). Škoda nespravedlivého systému, který přidává mandáty silnějším nad získaná procenta, takto vláda demokratických stran bez ANO není možná.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
ANO je jasným vítězem, nemyslím, že by trestně stíhaný člověk získal prověrku na přísně tajné nutnou pro premiéra. Potřebuje koaliční partnery a ti pravděpodobně budou ochotni na koalici přistoupit jen bez Babiše.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Zdá se,, že jsou jen dvě možnosti: ANO+ČSSD+KDU-ČSL, bez Babiše a Faltýnka; nebo menšinová jednobarevná vláda Babišova. (ANO+SPD nestačí). Třetí možnost jsou mimořádné volby po nějaké době. ANO+ODS je velice nepravděpodobné.
František Fuka
František Fuka
publicista
Bude to u nás víceméně jako po posledních volbách v USA.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru