V české ekonomice jsou na půjčkách od bank nejvíce závislé realitní kanceláře a další firmy poskytující služby v oblasti nemovitostí. Výše úvěrů se v jejich případě těsně blíží takzvané hrubé přidané hodnotě. Znamená to, že rozdíl mezi vstupy a výstupy jejich podnikání je takřka celý vytvářen díky penězům vypůjčeným od bank.

Naopak nejmenší závislost na bankách vykazuje doprava a skladování. V těchto odvětvích dosahuje poměr mezi úvěry a přidanou hodnotou pouhých 17 procent. Také páteř české ekonomiky - zpracovatelský průmysl, který sám o sobě vytváří čtvrtinu veškeré tuzemské přidané hodnoty, patří pohledem poměru úvěrů k přidané hodnotě s 21,5 procenty k sektorům, jež se na banky spoléhají nejméně.

Poměr úvěrů poskytnutých domácím bankovním sektorem k hrubé přidané hodnotě (v procentech)
Národní hospodářství celkem 67,4
Vybraná odvětví  
Aktivity v oblasti nemovitostí 97,3
Elektřina, plyn voda, teplo 81,5
Těžba, dobývání 60,2
Zemědělství, lesnictví, rybářství 48,5
Velkoobchod, maloobchod 39,5
Kultura, zábava, rekreace 35
Zpracovatelský průmysl 21,5
Informační, komunikační činnosti 21,3
Stavebnictví 18,9
Doprava, skladování 17
Zdroj: ČSÚ, ČNB, vlastní zpracování

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru