Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Prahy a potvrdil milionovou pokutu za chyby v projektu Opencard.

Stejně jako Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže soudu vadila smlouva se společností Haguess, kterou hlavní město bez výběrového řízení uzavřelo v roce 2012. Už loni platnost pokuty potvrdil Krajský soud v Brně. Pražský magistrát ještě neobdržel vyhotovení rozsudku, a proto jeho mluvčí nechtěl verdikt komentovat.

Praha uzavřela s firmou Haguess licenční smlouvu v roce 2006, o šest let později podepsala další, která na tu původní navazovala. Podle soudu magistrát tím, že znovu akceptoval stejné licenční podmínky, vytvořil stav exkluzivity pro společnost Haguess, a. s.

"Nejvyšší správní soud nám bohužel doposud nezaslal písemný rozsudek. Bez předchozího seznámení se s rozsudkem nemohu verdikt soudu blíže komentovat. Karta Opencard je pro nás již minulostí. Městský soud v Praze minulý týden zamítl žalobu společnosti eMoneyServices, což jen potvrzuje, že se Praha s kartou Lítačka vydala správným směrem," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Projekt Opencard pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). Karta měla mít řadu funkcí, nakonec ale sloužila hlavně jako tramvajenka. Současné vedení města projekt označilo za předražený a odmítlo v něm pokračovat. Uvádí, že karta vyšla na více než 1,74 miliardy korun.

Případ provází řada dalších sporů. Pražský městský soud letos v říjnu rozhodl, že hlavní město nemusí zaplatit 42,7 milionu korun a úroky za neoprávněné užívání licencí ke kartě Opencard. Zamítl tak žalobu firmy Castlebar Invest na bezdůvodné obohacení. Castlebar zastupuje zájmy firmy eMoneyServices (EMS), která tvrdí, že od společnosti Haguess získala práva ke kartě. To, že je EMS vlastníkem práv, se ale podle soudu nepodařilo prokázat. Smlouvami s firmou Haguess se zabývaly i trestní soudy.