Městský soud v Praze musí znovu a důkladněji řešit spor mezi pražským magistrátem a pokutovaným řidičem alternativní přepravy Uber.

Původně městský soud sankci zrušil. Nejvyšší správní soud (NSS) ale vyhověl kasační stížnosti hlavního města. Zdůraznil to, že na sdílenou přepravu je nutné pohlížet podle její faktické povahy a nestačí jen konstatovat, že ji zákon v době kontroly výslovně neupravoval.

"Přeprava osob uskutečněná řidiči, kteří používají aplikaci UberPop, se neodehrává v právním vakuu. Jakkoliv využívají moderní technologická řešení a alternativní ekonomické formy, neznamená to automaticky, že jejich činnost nepodléhá žádným pravidlům," stojí v rozhodnutí, na které v pondělí upozornil server Aktuálně.cz.

Městský soud neměl podle nejvyšší instance ustrnout na konstatování, že přeprava se odehrála způsobem, který není dosud regulovaný. Měl posoudit, jestli na ni vzhledem k její faktické povaze nedopadá současná právní úprava. Městský soud musí napodruhé více řešit také to, zda pokutovaný řidič přepravu zajistil za účelem zisku, a pokud ano, jakou to má relevanci pro případný postih.

"Vzhledem k tomu, že městský soud se těmito otázkami z důvodu svého nesprávného právního názoru nezabýval, bude potřebné, aby tak učinil v dalším řízení. NSS tak nemohl v této fázi učinit, neboť by tím činnost městského soudu nepřípustně nahrazoval," napsali soudci NSS.

Od magistrátu šofér původně dostal pokutu 15 000 korun a roční zákaz činnosti. Městský soud postih zrušil. "Využívání této aplikace bylo v rozhodné době povoleno, žalobce (řidič Uberu) nemohl předem rozpoznat, že jeho jednání by mohlo být považováno za nezákonné, neboť využívání mobilní aplikace Uber nebylo zapovězeno žádným právním předpisem," uvedla v odůvodnění soudkyně městského soudu Jana Jurečková.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Podle dřívějšího vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO) nemůže město Uber zakázat ani pro něj určovat podmínky.

Pražští taxikáři chystají na středu 15. listopadu další protestní akci proti službám typu Uber. Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.