Dynamika české ekonomiky a růst inflace jsou v posledních měsících hlavními důvody pro zvyšování úrokových sazeb. Repo sazba se 2. listopadu zvýšila na 0,5 %, tedy o 0,25 bazických bodů. Toto zvýšení trh očekával a další přijdou v roce 2018. Podle odhadů analytiků bude v roce 2018 repo sazba na úrovni 1 %, zatímco ještě na začátku srpna 2017 to byla technická nula.

Tento nárůst ovlivní jak nové dlužníky, tak i již zadlužené domácnosti. Dopad na finanční hospodaření těchto domácností může být významný. V době refixace totiž může i mírné zvýšení sazeb velmi významně ovlivnit výši měsíční splátky, pokud nemůže být prodloužena doba splatnosti nebo pokud domácnost nemá k dispozici volné finanční prostředky k provedení mimořádné splátky. Lze tedy očekávat největší dopad na domácnosti s dlouhodobými půjčkami (20-25 let) a vysokým poměrem úvěru k hodnotě nemovitosti (LTV nad 80 %).

Zdroj: ChytryHonza.cz

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Úrokové sazby začaly v Česku růst dříve než v eurozóně.
  • Očekávat se dají první dopady na hypoteční trh.
  • Na rozdíl od ostatních evropských států leží v Česku značná část rizika na domácnostech, banky jsou relativně imunní.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru